Turcja: kurdyjscy politycy skazani za przynależność do organizacji terrorystycznej

Świat
Turcja: kurdyjscy politycy skazani za przynależność do organizacji terrorystycznej
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE H
Na zdjęciu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Sąd w Turcji skazał dwoje kurdyjskich polityków, byłych deputowanych, na kary kilkunastu lat więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy terrorystycznej - podała w sobotę prywatna agencja informacyjna Demiroren (DHA).

Była deputowana Gultan Kisanak, aresztowana w 2016 roku, kiedy była burmistrzem Diyarbakiru, głównego miasta zamieszkanej w większości przez Kurdów południowo-wschodniej Turcji, została skazana w piątek na 14 lat i trzy miesiące więzienia.

 

Były parlamentarzysta Sebahat Tuncel dostał wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna od trzech tygodni prowadzi strajk głodowy i nie uczestniczył w rozprawie sądowej - przekazała DHA.

 

Walczy o większą autonomię dla Kurdów

 

Z kolei Kisanak odrzuciła w sądzie wszystkie zarzuty i powiedziała, że przed piątkową rozprawą przez dwa lata była przetrzymywana w więzieniu.

 

- Wszystko, co robię, odbywa się w ramach demokratycznej polityki - oświadczyła. Podkreśliła, że przyświeca jej prawda i działania "są legalne, uzasadnione i humanitarne".

 

Kisanak została aresztowana w październiku 2016 r. i oskarżona o wygłaszanie przemówień popierających Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), która od lat 80. XX. w. walczy o większą autonomię dla Kurdów na południowym wschodzie Turcji; w wyniku tej walki zbrojnej od tego czasu śmierć poniosło ponad 40 tys. ludzi. Zarówno Turcja, jak i USA oraz Unia Europejska uważają PKK za organizację terrorystyczną.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uważa, że usuwanie polityków i urzędników państwowych, oskarżonych o powiązania z PKK, jest istotną częścią walki przeciwko temu separatystycznemu i zdelegalizowanemu w Turcji ugrupowaniu.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie