Prezydent Brazylii miał w USA otrzymać tytuł "Człowieka Roku". Sponsorzy imprezy się wycofali

Świat
Prezydent Brazylii miał w USA otrzymać tytuł "Człowieka Roku". Sponsorzy imprezy się wycofali
Wikimedia/ Fabio Rodrigues Pozzebom/Agência Brasil

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który miał otrzymać w USA tytuł "Człowieka Roku", przyznany mu przez Brazylijsko-Amerykańską Izbę Handlową, zrezygnował w piątek z podróży - podało jego biuro prasowe. Z finansowania tej imprezy wycofali się główni sponsorzy.

W obliczu wielu krytycznych głosów, jakie pojawiły się w amerykańskich mediach, które zwracały uwagę na niektóre "rasistowskie i mizoginistyczne" wypowiedzi brazylijskiego przywódcy, organizatorzy nie mogli znaleźć partnerów gotowych udostępnić lokal dla przeprowadzenia uroczystej gali - pisze Reuters.

 

Zwolennik dyktatury

 

Z finansowania imprezy wycofały się m.in. linie lotnicze Delta Air Lines, a także dziennik "The Financial Times" i grupa konsultingowa Bain & Company, która wraz McKinsey & Co i Boston Consulting Group wchodzi do trójki najważniejszych firm w sferze doradztwa.

 

63-letni Bolsonaro to były wojskowy, przedstawiciel skrajnej prawicy i zdeklarowany zwolennik dyktatury, która panowała w Brazylii w latach 1964-1985. Doszedł do władzy obiecując, że będzie walczył z rozpowszechnioną w Brazylii korupcją i przestępczością. Zapowiadał też ułatwienie dostępu do broni palnej i zablokowanie liberalizacji prawa aborcyjnego.

 

W trakcie kampanii prezydenckiej Bolsonaro dał się poznać jako polityk przekonany o wyższości tradycyjnego modelu rodziny. Obiecał wyrugowanie ze szkół publicznych zajęć z edukacji seksualnej, które krytykował jako "kulturowy marksizm".

 

Prezydent Brazylii uważa, że Puszcza Amazońska to przede wszystkim potężne zaplecze surowcowe. 19 kwietnia ponownie zadeklarował, że jego rząd udostępni plantatorom i hodowcom bydła część chronionych dotąd prawem obszarów puszczy amazońskiej. W jego ocenie polityka poprzedników, którzy zbyt hojną ręką - jak zaznaczył - tworzyli rezerwaty dla rdzennej ludności zamieszkującej dorzecze Amazonki, była błędna, ponieważ nie uwzględniała interesów gospodarczych kraju.

 

"Trump tropików"

 

Nowe podejście do polityki wobec zmian klimatycznych i eksploatacja Amazonii były motywem kampanii prezydenckiej Bolsonaro, który zawdzięczał zwycięstwo w wyborach w znacznej mierze poparciu potężnego lobby politycznego hodowców i wielkich plantatorów soi. W toku kampanii wyborczej wielokrotnie stwierdzał, że nie ma dłużej uzasadnienia utrzymywanie przywilejów rdzennej ludności indiańskiej zamieszkującej rezerwaty na terenie Amazonii.

 

Opowiadał się też za budową zapór wodnych w Amazonii oraz wpuszczenie przemysłu wydobywczego na teren rezerwatów. Dawał także do zrozumienia, że pójdzie w ślady prezydenta USA i prawdopodobnie doprowadzi do wycofania się Brazylii z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

 

Bolsonaro - nazywany niekiedy "Trumpem tropików", konsekwentnie zapowiadał w roku swej kampanii wyborczej, że w dziedzinie handlu i polityki zagranicznej jako najważniejszego partnera przeszło 200-miliona Brazylia traktuje Stany Zjednoczone. "Podziwiam go. Jestem jego wielbicielem" - mówił o Donaldzie Trumpie.

 

Podczas wizyty Bolsonaro w Białym Domu prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom, że "bardzo mocno" rozważa nadanie Brazylii statusu podobnego do państw NATO, co jak zauważył dziennik "Washington Times" oznaczałoby "specjalne przywileje, w tym m.in. lepszy dostęp do transakcji z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym".

 

Brazylia byłaby drugim, po Argentynie, państwem Ameryki Południowej, który cieszy się takim statusem.

 

Bolsonaro jest - tak samo jak USA - przeciwnikiem dyktatury Nicolasa Maduro w Wenezueli. Jego rząd uznał tymczasowego prezydenta tego kraju Juan Guaido za prawowitą władzę.

 

Jednocześnie wykluczył przeprowadzenie jakiejkolwiek interwencji wojskowej w Wenezueli z terytorium graniczącej z nią Brazylii.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie