Brazylijski prezydent elekt Bolsonaro planuje dekret ułatwiający posiadanie broni

Świat
Brazylijski prezydent elekt Bolsonaro planuje dekret ułatwiający posiadanie broni
PAP/EPA/Agencia Brasil/Fernando Frazao HANDOUT

Brazylijski prezydent elekt Jair Bolsonaro, który 1 stycznia formalnie obejmie urząd prezydenta, oświadczył w sobotę, że ma zamiar na podstawie dekretu wprowadzić przepisy, które "zagwarantują" możliwość posiadania broni palnej osobom niekaranym.

Swoje plany Bolsonaro, przedstawiciel skrajnej prawicy, ogłosił na Twitterze. Zapowiedź liberalizacji zasad regulujących posiadanie broni była jednym z głównych elementów jego kampanii wyborczej. Przyszły prezydent mówił, że chce pozwolić "dobrym ludziom", by sami mogli wymierzać sprawiedliwość.

 

 

Obecnie prawo do posiadania broni palnej jest w Brazylii ściśle ograniczone. Zdobycie pozwolenia jest możliwe pod bardzo restrykcyjnymi warunkami, cywile mogą broń mieć jedynie w domu, a w sprzedaży jest jedynie mały kaliber.

 

Mimo długiego procesu, przez który należy w Brazylii przebrnąć, by legalnie posiadać broń palną, przemoc z jej użyciem jest w tym kraju bardzo dużym problemem. W 2018 roku odnotowano tam rekordową liczbę ponad 63 tys. zamordowanych ludzi.

 

W referendum z 2005 roku 64 proc. Brazylijczyków wypowiedziało się przeciwko zakazowi sprzedaży broni.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie