Ambasador Rosji w Mińsku odwołany, Dmitrij Mieziencew nowym ambasadorem

Świat
Ambasador Rosji w Mińsku odwołany, Dmitrij Mieziencew nowym ambasadorem
Kremlin.ru/CC BY 4.0

Prezydent Rosji Władimir Putin odwołał ambasadora w Mińsku Michaiła Babicza. Powołał na to stanowisko Dmitrija Mieziencewa - podała we wtorek agencja TASS. Ambasador Michaił Babicz był dwukrotnie ostro skrytykowany przez białoruskie MSZ.

Według rosyjskiego dziennika wkrótce ma zostać opublikowany stosowny dekret prezydenta Władimira Putina w tej sprawie.

 

Michaił Babicz 24 sierpnia 2018 r. został powołany na stanowisko ambasadora i specjalnego wysłannika Kremla ds. relacji z Białorusią.

 

Ze względu na specyficzny styl zachowania się w kraju akredytacji, m.in., jak określiły to media, "pouczanie Mińska", Babicz był dwukrotnie skrytykowany przez białoruskie MSZ ustami jego rzecznika Anatola Hłaza.

 

M.in. Hłaz zarzucił mu, że "nie widzi różnicy pomiędzy niezależnym krajem a rosyjskim okręgiem federalnym".

 

"Niszczenie bliskich i przyjaznych relacji"

 

- To, co nie udało się siłom zewnętrznym w ciągu kilku dziesięcioleci, udaje się panu Babiczowi dosłownie w ciągu kilku miesięcy - powiedział rzecznik MSZ, zarzucając rosyjskiemu dyplomacie "niszczenie bliskich i przyjaznych relacji dwóch bratnich narodów".

 

Niezależne media widziały w Babiczu, byłym funkcjonariuszu służb specjalnych, dyplomatę do zadań specjalnych, który m.in. firmował twardą politykę Moskwy wobec sojusznika, w której za wszelkie wsparcie należy płacić konkretnymi koncesjami.

 

Nominacja Babicza zbiegła się ze zwiększeniem przez Moskwę nacisków na pogłębienie integracji z Białorusią w ramach państwa związkowego.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie