"Assange dopuszczał się niewyobrażalnych zachowań". Pokazano, co robił w ambasadzie Ekwadoru

Świat

W sieci pojawił się film pokazujący Juliana Assange'a usiłującego jeździć na deskorolce w ambasadzie Ekwadoru. Widać też inne zachowania twórcy Wikileaks, który przez siedem lat przebywał na terenie tej placówki. Pracownicy ambasady mieli skarżyć się na jego problemy z higieną oraz że bywał agresywny. Ekwador cofnął azyl, Assange'owi grozi więzienie w Wielkiej Brytanii i ekstradycja do USA.

Od dnia aresztowania Juliana Assange’a w ubiegłym tygodniu pojawiają sie kolejne informacje dotyczące jego zachowania podczas 7-letniego pobytu w ambasadzie Ekwadoru. Twórca WikiLeaks czas spędzał na m.in. graniu w piłkę i jeździe na deskorolce.

 

To nie były jednak te "nietypowe" zachowania mężczyzny. Minister spraw wewnętrznych Ekwadoru Maria Paula Romo poinformowała  dziennikarzy, że Assange - za zgodą poprzedniej administracji placówki - dopuszczał się "niewyobrażalnych zachowań, chociażby rozprowadzania fekaliów po ścianach budynku".

 

Hiszpański portal elpais.com opublikował film na którym widać Assange’a, jak w pokoju usiłuje jeździć na deskorolce a później robi zdjęcia pracownikowi ambasady, który próbuje wyprosić jego gości. 

 

Prawnicy twórcy Wikileaks uważają, że publikowanie nieprawdziwych, ich zdaniem, informacji o zachowania Assange'a, ma na celu "pozbawienie ich klienta cech ludzkich" i usprawiedliwienie decyzji o wydaleniu go z ambasady.

  

Ekwador cofnął azyl

 

O aresztowaniu Juliana Assange'a poinformowała brytyjska policja, ktora podkreśliła, że zaproszono ją do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdy rząd tego kraju cofnął azyl i zawiesił obywatelstwo dla Assange'a. Przebywał on tam od 2012 roku, chcąc uniknąć ekstradycji do Szwecji. Prowadzone było tam przeciwko Australijczykowi dochodzenie, dotyczące zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji. Zostało ono umorzone w 2017 roku, ale teraz Szwecja rozważa jego wznowienie.

 

Twórcy Wikileaks grozi kara 12 miesięcy w brytyjskim więzieniu za złamanie zasad zwolnienia warunkowego. Assange nie stawił się na wezwanie sądu i schronił właśnie w ambasadzie Ekwadoru w 2012 r., gdy Wielka Brytania zgodziła się na jego ekstradycję do Szwecji.

 

Z kolei amerykańska prokuratura zarzuca mui, że spiskował z Chelsea Manning, byłą analityk wywiadu wojskowego, w celu włamania się do tajnych komputerów rządowych. Serwis opublikował ponad 250 tys. dokumentów wykradzionych przez Manning, m.in. informacje i nagrania pokazujące tortury stosowane przez USA oraz śmierć cywili z rąk amerykańskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

rob/dro/ elpais.com, news.sky.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie