Potrzeba likwidacji kolejek do lekarzy pokonuje "piątkę Kaczyńskiego". OZZL chce wycofania programu

Polska
Potrzeba likwidacji kolejek do lekarzy pokonuje "piątkę Kaczyńskiego". OZZL chce wycofania programu
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polsat News

Większość Polaków uważa, że w pierwszej kolejności z budżetu państwa powinna być sfinansowana likwidacja kolejek do leczenia. Cel ten wygrywa z każdym elementem "piątki Kaczyńskiego" oddzielnie i ze wszystkimi elementami razem - wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Związek zaapelował do rządu o wycofanie się z finansowania programu.

Na zlecenie OZZL przeprowadzono w kwietniu badanie na reprezentatywnej grupie Polaków. Jego celem było poznanie odpowiedzi na pytanie: "Co - w ocenie Polaków - powinno być sfinansowane w pierwszej kolejności z budżetu państwa - czy cele przedstawione w tzw. nowej piątce PiS - czy cel w postaci likwidacji kolejek w publicznej ochronie zdrowia".

 

Likwidacja kolejek najważniejsza dla 52 proc. badanych

 

Wyniki wskazują, że większość Polaków uważa, że pierwszym celem, który powinien być sfinansowany z budżetu państwa jest likwidacja kolejek do leczenia. Cel ten "wygrywa" z każdym elementem "piątki Kaczyńskiego" oddzielnie i z wszystkimi elementami razem wziętymi, w każdej grupie badanych, również wśród zwolenników PiS.

 

Na likwidację kolejek do leczenia jako pierwszy - najważniejszy cel wskazuje 52 proc. Polaków, a na najwyżej oceniane elementy z "nowej piątki PiS" (dodatek 500 zł na pierwsze dziecko i zmniejszenie stawki PIT) tylko po 12 proc., a np. na 13. emeryturę - 11 proc. 

 

Likwidacja kolejek do leczenia została uznana za cel ważny przez 80 proc. Polaków, a najbardziej kosztowne cele "nowej piątki": dodatek 500 zł na pierwsze dziecko i 13. emerytura zostały uznane za ważne przez odpowiednio 33 proc. i 41 proc. Polaków. 

 

 

"Rządzący skazują tysiące Polaków na śmierć i na cierpienie"

 

"W związku z powyższym, OZZL zwraca się do rządzących o wycofanie się z finansowania tzw. nowej piątki PiS i przeznaczenie tych pieniędzy na likwidację kolejek do leczenia w publicznej ochronie zdrowia. Trzeba bowiem mieć świadomość, że niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia, czego najwyraźniejszym i najbardziej bolesnym objawem są kolejki do leczenia, skutkuje ogromem ludzkiego cierpienia związanego z pogorszeniem stanu zdrowia i - nierzadko - śmiercią" - przekonuje Zarząd Krajowy OZZL w komunikacie. 

 

Związkowcy argumentują, że "pieniądze przeznaczone na tzw. nową piątkę PiS nie rozwiązują żadnego poważnego problemu społecznego i - w tym sensie - są zmarnowane". "Wybierając finansowanie tej piątki zamiast ochrony zdrowia rządzący - pośrednio - skazują tysiące Polaków rocznie na śmierć i jeszcze więcej na cierpienie" - czytamy. 

grz/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie