"Wybierz swoją przyszłość". Parlament Europejski zachęca do udziału w eurowyborach

Świat
"Wybierz swoją przyszłość". Parlament Europejski zachęca do udziału w eurowyborach
pixabay.com/capri23auto

Parlament Europejski opublikował film "Wybierz swoją przyszłość", który ma zachęcać Europejczyków do udziału w zbliżających się wyborach. Trzyminutowy klip ma skłaniać do refleksji nad przyszłością kolejnych pokoleń Europejczyków. PE przeprowadził również sondaż, który odpowiada na zagadnienia związane m.in. z korzyściami wynikającymi ze członkostwa w Unii i współpracy państw członkowskich.

Narratorem filmu jest dziewczynka, która apeluje do poczucia odpowiedzialności wyborców.

 

- Każdy z nas może zostawić swój ślad, ale wspólnie możemy spowodować rzeczywiste zmiany - mówi.

 

Wybory europejskie, które odbędą się w państwach członkowskich UE między 23 a 26 maja, określą przyszły kształt Unii.

 Motyw wspólnoty jest zgodny z zapatrywaniami Europejczyków biorących udział w sondażu przeprowadzonym w kwietniu na zamówienie Parlamentu Europejskiego. 80 proc. respondentów uznało w nim, że to co łączy Europejczyków jest ważniejsze od tego co ich dzieli.

 

Unia Europejska "nadzieją i zaufaniem"


Pytani o pierwszą myśl, która nasuwa się im w związku z Unią Europejską, respondenci wymieniali nadzieję i zaufanie (55 proc. wszystkich odpowiedzi), podczas gdy niepewność związaną z przyszłością Unii odczuwała jedna trzecia badanych.

Badanie Eurobarometru z lutego 2019 pokazuje, że ponad dwie trzecie (68 proc.) Europejczyków uważa, że członkostwo w Unii przynosi korzyści ich krajowi, a 61 proc. mówi, że członkostwo w Unii to dobra rzecz.

 

35 proc. obywateli Unii jest przekonana do wzięcia udziału w głosowaniu

 

Eurobarometr pokazuje, że obywatele są najbardziej zainteresowani stanem gospodarki, zatrudnieniem, imigracją, zmianami klimatu i walką z terroryzmem, co wskazuje na potrzebę wspólnych działań i kooperacji.

Chociaż badanie Eurobarometru wskazuje, że jedna trzecia (35 proc.) obywateli Unii jest przekonana do wzięcia udziału w głosowaniu, to niewiele mniej (32 proc.) wciąż nie znalazło argumentów za pójściem do lokali wyborczych. Wśród młodych ludzi, mimo dominujących postaw proeuropejskich (74 proc.), tylko 21 proc. jest przekonanych, że weźmie udział w wyborach, a 34 proc. wciąż nie podjęło decyzji.

 

Badanie przeprowadzono w formie wywiadu telefonicznego na grupie 25 564 respondentów.

rob/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie