Parlament Europejski chce utworzenia europejskiej policji finansowej

Biznes
Parlament Europejski chce utworzenia europejskiej policji finansowej
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski przyjął we wtorek plan działania na rzecz sprawiedliwszego i skuteczniejszego opodatkowania oraz zwalczania przestępstw finansowych. PE chce utworzenia europejskiej policji finansowej i jednostki analityki finansowej.

Rekomendacje Parlamentu, przyjęte 505 głosami za, przy 63 przeciw i 87 wstrzymujących się, zostały przygotowane przez specjalną komisję ds. przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania (TAX3).

 

"Niektóre kraje wykazują cechy rajów podatkowych"

 

Komisja przeanalizowała system prawny pod kątem zdolności do zwalczania przestępstw finansowych, uchylania się od płacenia podatków i unikania zobowiązań podatkowych. Zaleca w szczególności poprawę współpracy między właściwymi organami oraz powołanie nowych organów unijnych i globalnych.

 

PE uważa, że Komisja Europejska powinna niezwłocznie rozpocząć prace nad projektem przepisów dotyczących europejskiej policji finansowej i jednostki analityki finansowej.

 

Zdaniem europosłów konieczne jest powołanie unijnego organu nadzorczego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Należy też powołać w ramach ONZ organ podatkowy o zasięgu światowym.

 

Zdaniem europosłów niektóre kraje UE (Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia i Węgry) wykazują cechy rajów podatkowych i ułatwiają agresywne planowanie podatkowe.

 

PE jest zdania, że tzw. złote wizy i złote paszporty powinny być stopniowo wycofywane, w pierwszej kolejności wizy i paszporty oferowane przez Maltę i Cypr ze względu na niedochowanie należnego poziomu zabezpieczenia przed ryzykiem.

 

Europosłowie przypominają też, że pewne europejskie banki uczestniczyły w rosyjskim procederze prania brudnych pieniędzy "Troika Laundromat", w tym Danske Bank, Swedbank AB, Nordea Bank Abp, ING Groep NV, Credit Agricole SA, Deutsche Bank AG, KBC Group NV, Raiffeisen Bank International AG, ABN Amro Group NV, Cooperatieve Rabobank U.A. oraz holenderska filia Turkiye Garanti Bankasi A.S.

 

Z przyjętych rekomendacji wynika, że Holandia, ułatwiając agresywne planowanie podatkowe, pozbawia inne państwa członkowskie Unii 11,2 mld euro dochodu z podatków.

 

 

"Dziennikarze śledczy muszą być lepiej chronieni"

 

Europosłowie są też zdania, że sygnaliści i dziennikarze śledczy muszą być lepiej chronieni, a dziennikarze śledczy powinni móc uzyskiwać wsparcie ze specjalnego unijnego funduszu.

 

- Państwa członkowskie nie robią wystarczająco dużo, a oczywiście najsłabszym ogniwem w UE jest Rada. Bez woli politycznej nie może być postępu. Europejczycy zasługują na więcej - powiedział przewodniczący komisji specjalnej Petr Jeżek (ALDE).

 

Do powołania 1 marca 2018 r. specjalnej komisji ds. przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania (TAX3) skłoniły PE kolejne skandale ujawniane w ciągu ostatnich pięciu lat (Luxleaks, Panama Papers, Football Leaks i Paradise Papers).

 

Przyjęte we wtorek sprawozdanie zamyka roczny mandat komisji, w ramach którego odbyło się 18 wysłuchań publicznych poświęconych konkretnym zagadnieniom, 10 dyskusji z ministrami finansów i komisarzami europejskimi oraz cztery misje dochodzeniowe - w USA, na wyspie Man, w Danii i Estonii oraz na Łotwie.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie