Okrągły stół edukacyjny w piątek o 12.00 na PGE Stadionie Narodowym

Polska
Okrągły stół edukacyjny w piątek o 12.00 na PGE Stadionie Narodowym
Polsat News

Przy okrągłym stole edukacyjnym, który rozpocznie się w piątek o 12.00 na PGE Stadionie Narodowym zasiądzie ok. 80 osób - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk poinformował na konferencji prasowej, że piątkowy okrągły stół edukacyjny zostanie rozpoczęty wystąpieniem strategicznym premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie przemawiała będzie wicepremier Beata Szydło.

 

- Potem przewidziane są wystąpienia nauczycieli, organów prowadzących, przedstawicieli uczniów i rodziców, ekspertów edukacyjnych i polityków - powiedział Dworczyk.

 

Dodał, że w następnej kolejności nastąpić ma podział na podstoliki. Prace poszczególnych podstolików będą koordynowali wiceministrowie: Marzena Machałek, która ma nadzorować prace związane z "jakością edukacji". Maciej Kopeć będzie koordynował kwestie "nauczyciela w systemie edukacji", a Marcin Ociepa zajmie się tematem "nowoczesnej szkoły", a Piotr Müller ma koordynować prace związane z "uczniem w systemie edukacji".

 

Szef KPRM podkreślił, że "katalog podstolików, tematów, którymi mamy się zajmować podczas obrad okrągłego stołu nie jest zamknięty".

 

- Jesteśmy otwarci na propozycje formułowane przez środowiska związane z oświatą, żeby uruchomić i dyskutować w innych jeszcze obszarach, które tutaj nie zostały zaprezentowane - dodał.

 

Zgodnie z przedstawionym przez Dworczyka harmonogramem okrągłego stołu, "obrady rozpoczną się o godz. 12.00 w piątek, prace w podstolikach odbędą się 30 kwietnia, a dalsze prace - w kolejnych tygodniach".

 

- Trzeba powiedzieć jasno - jeżeli mamy wypracować poważne założenia do gruntownej reformy systemu oświaty, nie zajmie nam to ani dwóch, ani trzech spotkań - wskazał Dworczyk.

 

- Pewnie będziemy musieli poświęcić na to nieco więcej czasu, więc dokładny harmonogram prac okrągłego stołu zostanie wypracowany już w trakcie tych pierwszych spotkań, podobnie zresztą jak i zakres tematyczny, jakim uczestnicy obrad będą się zajmować - dodał.

 

Zalewska weźmie udział w rozmowach 

 

Szefowa MEN Anna Zalewska weźmie udział w oświatowym okrągłym stole - powiedział na środowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Był on pytany przez dziennikarzy, czy to, że nie wymienił minister edukacji Anny Zalewskiej wśród uczestników oświatowego okrągłego stołu oznacza, że spełniony został postulat związków nauczycielskich, aby nie uczestniczyła ona już w rozmowach.

 

- Pani minister Zalewska będzie uczestniczyła w obradach okrągłego stołu, przy podstolikach zaś będą wiceministrowie - zaznaczył Dworczyk. - Przyjęliśmy zasadę, że politycy w randze wiceministra koordynują prace podstolików - dodał.

 

Prezydent: formuła nie najszczęśliwsza

 

Odnosząc się do kontrowersji wokół obrad okrągłego stołu podczas spotkania z mieszkańcami Białogardu (woj. zachodniopomorskie) stwierdził, że rozumie, iż "formuła okrągłego stołu na Stadionie Narodowym nie jest najszczęśliwsza".

 

- Chciałbym, żeby to był okrągły stół, który będzie prowadzony rozsądnie, czyli w takich grupach, w których można rzeczywiście rozmawiać, a nie, że będą to setki osób, bo w gronie setek osób nie da się nic wynegocjować - oświadczył Duda.

 

Dlatego, dodał, jeżeli będzie wola, żeby obrady okrągłego stołu odbywały się "w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego, nad którą ja sprawuję swoisty honorowy patronat jako prezydent, to ja oczywiście gotów jestem udostępnić obiekty prezydenckie, po to, żeby takie obrady i dyskusje mogły się toczyć".

 

- Mało, jeżeli będzie trzeba, wezmę w nich udział - oświadczył prezydent.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie