Rada Dzieci i Młodzieży RP apeluje o włączenie uczniów w rozmowy okrągłego stołu

Polska
Rada Dzieci i Młodzieży RP apeluje o włączenie uczniów w rozmowy okrągłego stołu
PAP/Tomasz Waszczuk
Strajk nauczycieli w Olsztynie

Działająca przy MEN Rada Dzieci i Młodzieży RP zaapelowała w środę o włączenie przedstawicieli uczniów w rozmowy okrągłego stołu na temat oświaty. Według rady głos uczniów w kwestii oświaty powinien być wysłuchany.

Z takim apelem zwrócił się przewodniczący rady z woj. podlaskiego Piotr Wasilewski na IV Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad "Młodzi 4.0. Przyszłość", zorganizowanej w KPRM.

 

- Apeluję z tego miejsca o to, żeby w obradach okrągłego stołu dotyczących edukacji również zostali włączeni młodzi ludzie - powiedział Wasilewski.

 

W składzie członkowie powoływani przez MEN

 

Rada chce, aby w kwestiach zmian w oświacie wsłuchano się także w głos uczniów. - Mamy nadzieję, że, nawiązując do tej teraźniejszej dobrej współpracy, głos młodego pokolenia będzie włączony w prace okrągłego stołu, który myślę, że będzie ważnym punktem historii polskiego systemu edukacji - podkreślił przewodniczący.

 

Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN powstała w 2016 r. W jej skład wchodzi 16 członków powoływanych przez ministra edukacji - po jednym z każdego województwa - i ich zastępców. Rada zajmuje się przede wszystkim oceną kwestii dotyczących dzieci i młodzieży, edukacji i planowanych reform.

 

Z propozycją oświatowego okrągłego stoły wyszedł w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chciałby, aby zorganizowano takie rozmowy po świętach Wielkiej Nocy. W odpowiedzi na propozycje szefa rządu prezes ZNP Sławomir Broniarz zapewnił, że związek weźmie udział w okrągłym stole, jednocześnie zwrócił się do premiera o natychmiastowe wszczęcie rozmów ze związkami, gdyż - jak mówił - problem, czyli niskie wynagradzanie nauczycieli, jest do rozwiązania tu i teraz, a nie w wyniku debaty przy okrągłym stole.

 

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia.

 

Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie