Premier: projekt ws. matur przewiduje wydłużony czas na zdanie egzaminu ustnego

Polska
Premier: projekt ws. matur przewiduje wydłużony czas na zdanie egzaminu ustnego
PAP/Tomasz Gzell

Rządowy projekt noweli prawa oświatowego dotyczący matur zakłada, że czas na zdanie egzaminu ustnego będzie wydłużony - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, zagwarantowanie możliwości przystąpienia do matur to "rola odpowiedzialnego państwa".

"Przygotowaliśmy prawo, które zagwarantuje ok. 300 tysiącom uczniów możliwość przystąpienia do matur. W razie konieczności klasyfikację przeprowadzi dyrektor szkoły lub samorząd terytorialny, zaś czas na zdanie egzaminu ustnego będzie wydłużony. To rola odpowiedzialnego państwa" - napisał na Twitterze Morawiecki. Odniósł się tak do przyjętego wcześniej przez rząd i przekazanego Sejmowi projektu nowelizacji Prawa oświatowego dot. zabezpieczenia klasyfikacji uczniów i przebiegu matur.

 

 

 

O deklarację premiera zapytał Michała Dworczyka na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów reporter Polsat News Bartosz Kwiatek.

 

- Mam pytanie dotyczące przygotowania rządu do matur ustnych, bo pan premier mówił, że też do tej sytuacji rząd jest przygotowany. Gdyby pan minister mógł doprecyzować w jaki sposób, jaki to plan - zapytał dziennikarz.

 

"Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie"

 

- Jesteśmy przygotowani na każda okoliczność można powiedzieć, bo priorytetem w tej chwili jest przeprowadzenie egzaminów maturalnych. Zarówno dla rządu Mateusza Morawieckiego, jak i dla większości parlamentarnej. Dlatego z taką pewnością mówiłem o tym, że uważam, że parlament przeproceduje te ustawy, bo dzięki nim będzie można mieć pewność, że egzaminy się odbędą - powiedział Dworczyk.

 

- Ja uważam, że matury ustne, po tym jak już się odbędą pisemne bez większych przeszkód, zostaną przeprowadzone. W razie czego mamy też rozwiązanie rezerwowe i na tę okoliczność - stwierdził minister.

 

Pytany przez dziennikarza czy mógłby doprecyzować plan rezerwowy, odpowiedział: "nie mógłbym". Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodał szef KPRM.

 

 

Sejm ma zająć się projektem dot. matur w czwartek. Pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ma się odbyć o godz. 11.30, zaś ewentualne głosowania - ok. 14. Następnie nowela trafi do Senatu. Senackie głosowanie nad nowelizacją Prawa oświatowego planowane jest w późnych godzinach nocnych. Potem nowela trafi do Kancelarii Prezydenta RP". Jeżeli prezydent Andrzej Duda uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, ta ustawa będzie mogła być podpisana i opublikowana, co znaczy, że wejdzie w życie 27 kwietnia" - mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

 

Matury rozpoczną się 6 maja


Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli. Strajk polega bowiem na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rady pedagogiczne, w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.

Zgodnie z harmonogramem egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur) ogłoszonego przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, obowiązującym w roku szkolnym 2018/2019, matury rozpoczną się 6 maja. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a ustnych do 25 maja.

dk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie