Komitet Strajkowy Nauczycieli ws. matur: apelujemy o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych

Polska
Komitet Strajkowy Nauczycieli ws. matur: apelujemy o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych
Polsat News

Komitet Strajkowy Nauczycieli zaapelował do dyrektorów szkół o jak najszybsze zwołanie rad pedagogicznych. Prośba związana jest z koniecznością wystawienia ocen tegorocznym maturzystom, którzy za niespełna dwa tygodnie mają przystąpić do egzaminu dojrzałości. We wtorek ZNP zapowiedział, że strajk będzie kontynuowany, a związek nie weźmie udziału w "okrągłym stole" o oświacie.

- Apelujemy do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z planowanym egzaminem maturalnym o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych, a koleżanki i kolegów nauczycieli prosimy o zebranie kworum i podjęcie uchwały klasyfikacyjnej - powiedział Maciej Rusiecki z Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

  

"Wierzymy, że matury odbędą się w terminie"

 

- To egzamin dojrzałości, który my, nauczyciele, zdaliśmy, a rząd po raz kolejny pokazuje, że nie zdaje żadnego egzaminu - podsumował.

 

Według Rusieckiego rady pedagogiczne w szkołach średnich powinny się odbyć "do końca tego tygodnia".

 

- Wierzymy, że matury odbędą się w terminie, w którym są przewidziane oraz że nauczyciele przeprowadzą rady klasyfikacyjne - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, gdy okazało się, że wtorkowe rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zakończyły się niepowodzeniem.

 

- Wierzymy, że nauczyciele, którzy chcą, aby ich uczniowie byli promowani, żeby podjęli studia, podejmą najlepsze dla nich decyzje i będą przeprowadzać rady klasyfikacyjne - dodała polityk.

 

O przeprowadzenie klasyfikacji końcowej umożliwiającej zorganizowanie egzaminów maturalnych poprosili nauczycieli prezydenci miast tworzących Unię Metropolii Polskich. We wtorek, 16 kwietnia organizacja, w skład której wchodzą największe miasta w Polsce, solidaryzując się z protestującymi wystosowała wezwanie do zwołania rad klasyfikacyjnych.

 

"Dziś wspólnie stajemy przed odpowiedzialnością za los naszych maturzystów. Dlatego prosimy nauczycieli, by przeprowadzili klasyfikację końcową umożliwiającą zorganizowanie egzaminów maturalnych" - czytamy w wystapieniu.

 

Absolwent szkoły uprawniony do matury

 

Do egzaminu maturalnego może przystąpić jedynie absolwent szkoły. Tytuł ten zyskuje z chwilą uzyskania zgody od rady pedagogicznej.

 

Rok szkolny dla maturzystów kończy się 26 kwietnia.

rob/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie