Trzęsienie ziemi na Filipinach. Co najmniej 8 osób zginęło, tysiące opuściło w panice budynki

Świat
Trzęsienie ziemi na Filipinach. Co najmniej 8 osób zginęło, tysiące opuściło w panice budynki
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/Angelo_Giordano

Co najmniej osiem osób poniosło śmierć, a 20 zostało rannych w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, które nawiedziło w poniedziałek północne Filipiny. Władze obawiają się, że pod gruzami budynków może znajdować się kilkadziesiąt osób. Najbardziej ucierpiała prowincja Pampanga. To właśnie tam odnotowano ofiary śmiertelne.

Wstrząsy uszkodziły budynki, infrastrukturę i spowodowały zakłócenia w transporcie lotniczym, drogowym i kolejowym. Ze względu na zniszczenia zamknięto międzynarodowy terminal lotniska w mieście Angeles na północ od Manili i odwołano kilkadziesiąt lotów.

 

Zespoły ratunkowe przeszukują gruzy budynków, pod którymi znajdują się ludzie. - Słychać, jak płaczą z bólu - powiedziała szefowa władz prowincji Lilia Pineda. - Uratowanie ich nie będzie łatwe - dodała.

 

Epicentrum trzęsienia miało miejsce na wyspie Luzon - największej w archipelagu Filipin - ok. 60 km na północ od stolicy kraju, Manili. Ponieważ jednak wstrząs nastąpił na głębokości ok. 40 km, nie był wystarczająco silny, by wywołać tsunami ani spowodować poważniejsze straty, poinformował, szef Filipińskiego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii.

 

Możliwy wyższy bilans ofiar śmiertelnych

 

Władze apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju. W internecie krążą plotki o wyższym bilansie ofiar śmiertelnych i większych zniszczeniach. - Apelujemy, aby zaprzestać szerzenia dezinformacji w mediach społecznościowych, bo może to spowodować niepotrzebny niepokój, panikę i stres" - powiedział rzecznik prezydenta Salvador Panelo.

 

Tym niemniej tysiące osób opuściło w panice budynki w Manili, a na górskich terenach na prowincji wstrząs spowodował usunięcia się bloków skalnych, które zablokowały drogi.

 

Filipiny znajdują się na terenie aktywnym sejsmicznie. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 20 trzęsień ziemi, choć większość z nich nie powoduje wielkich zniszczeń.

 

pgo/rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie