Chile: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7. Dwie ofiary śmiertelne

Świat

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło w sobotę wieczorem wybrzeże w środkowej części Chile. Jego epicentrum znajdowało się na obszarze oddalonym o 32 km na północny zachód od miasta Tongoy - poinformowało krajowe biuro ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W ocenie amerykańskiej służby geologicznej USGS (the U.S. Geological Survey) trzęsienie miało miejsce o godz. 22:32 czasu lokalnego (godz. 2:32 w Polsce). Było płytkie, bo jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 53 km.

 

Z relacji miejscowych mediów wynika, że ofiary śmiertelne to osoby, które z powodu trzęsienia dostały ataku serca.

 

Centrum ostrzeżeń przed tsunami dla Oceanu Spokojnego opublikowało komunikat potwierdzający, że nie ma zagrożenia tsunami w regionie, o czym wcześniej informowały też służby chilijskiej.

 

Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago - oddalonym od Tongoy w prowincji Coquimbo o 432 km.

 

Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Kraj wchodzi w skład tzw. pierścienia ognia na Oceanie Spokojnym, który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 proc. większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

 

Według lokalnych władz z powodu wstrząsów ok. 200 tys. mieszkańców Coquimbo i okolic zostało pozbawionych elektryczności. W niedzielę rano dostawy prądy wznowiono w pierwszych dotkniętych tym problemem miastach.

 

Przełęcz Paso de Agua Negra na granicy Chile i Argentyny w niedzielę została zamknięta w ramach podjętych po trzęsieniu środków ostrożności.

 

Władze opublikowały zdjęcia pokazujące niewielkie uszkodzenia w budynkach, np. kuchenne szafki, które pospadały ze ścian. O większych szkodach na razie nie ma informacji.

 

Wstrząsy o sile 8,8 w 2010 r. spowodowały w Chile śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie