Podkarpacie: dzieci i dorośli bili kukłę Żyda. Później odcięli jej głowę i spalili

Polska
Podkarpacie: dzieci i dorośli bili kukłę Żyda. Później odcięli jej głowę i spalili
ekspresjaroslawski.pl

W Wielki Piątek na słupie przy ul. Jana Pawła II w centrum Pruchnika (woj. podkarpackie) została zawieszona wypchana słomą kukła mężczyzny z pejsami, charakterystycznym nakryciem głowy i dużym czerwonym nosem. Mieszkańcy urządzili nad nim "sąd". Na kukle wymalowano napis "Judasz 2019. Zdrajca!". Dzieci i dorośli bili kukłę kijami, ciągnęli ją po ulicach miasta, a na koniec spalili.

"Sąd nad Judaszem", czyli zwyczaj sięgający jeszcze XVIII wieku, w Pruchniku nie był kultywowany od kilku lat. 

 

"Express Jarosławski"

 

Według relacji lokalnego portalu ekspresjaroslawski.pl, podczas "sądu" słychać było z tłumu antysemickie okrzyki dotyczące roszczeń żydowskich wobec pozostawionego w Polsce mienia. 

 

"Jeszcze pięć za to, że chcą odszkodowań od Polski" – miał krzyczeć ktoś z tłumu.

 

 

Zakazany zwyczaj

 

Ludowy rytuał niszczenia kukły Judasza sięga XVIII wieku. W przeszłości prowadził on do eskalacji antysemityzmu. Obchody kończyły się bowiem napaścią na Żydów. W okresie międzywojennym kukła była wieszana pod drzwiami domów żydowskich i Żydzi musieli się wykupić. Jeśli tego nie zrobili, groziło im pobicie.

 

 

Władze i Kościół zakazały urządzenia tego typu widowiska na początku XIX w. Mimo to zwyczaj był często praktykowany jeszcze w okresie międzywojennym, a także współcześnie - na Podkarpaciu, głównie w Pruchniku i okolicach.

 

Kukłę, uszytą z worków i wypchaną słomą wiesza się w nocy z czwartku na piątek. W Wielki Piątek "Judasza" zdejmuje się i na schodach wiodących na przykościelny cmentarz odbywa się "sąd". 

maw/luq/ "Express Jarosławski", Nowiny24
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie