Prymas: Kościół mógłby pełnić rolę mediatora w sporze nauczycieli z rządem

Polska
Prymas: Kościół mógłby pełnić rolę mediatora w sporze nauczycieli z rządem
Polsat News

Kościół mógłby pełnić rolę mediatora w sporze nauczycieli ze stroną rządową; jeżeli taka prośba pojawi się z obydwu stron sporu, to będzie ona poważnie rozważona - podkreślił w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło zaprosili w czwartek reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycji na rozmowy na temat oświaty w ramach "okrągłego stołu", który ma się odbyć 26 kwietnia o godz. 12 na Stadionie Narodowym.

 

Prymas na antenie RMF24 odniósł się do sugestii, że podczas obrad potrzebny może być mediator i być może najlepszą osobą byłby ktoś z episkopatu.

 

- Zawsze odpowiadamy, że strony muszą o takiego mediatora poprosić - stwierdził abp Polak. Jak wskazał, jeśli taka prośba pojawi się z obydwu stron sporu, to Kościół mógłby pełnić taką rolę.

 

- Jeżeli taka wola, czy taki głos będzie, myślę, że będzie on poważnie rozważony - zaznaczył.

 

- Chociaż nie wiem, czy akurat w sporze tak konkretnym, który dotyczy kwestii płacowej, dotyczącej sytuacji szkolnictwa dzisiaj - dodał prymas.

 

"Niedobrze, jeśli przyjaciele ulegają podziałowi"

 

Zaapelował też, aby nauczyciele przeżyli święta w "dużym pokoju" i aby "uspokoili swoje serca". - Niedobrze się dzieje jeśli samo środowisko, tzn. ludzie, którzy żyją w jednej wspólnocie szkolnej, którzy mają swoją historię (…), którzy są koleżankami, kolegami z pracy, często przyjaciółmi, ulegają podziałowi i ulegają takiej rzeczywistości, w której rosną mury - podkreślił abp Polak.

 

Życzył, aby święta Wielkanocne przyniosły nauczycielom przede wszystkim dużo pokoju i pojednania. - Takiego, które będzie powodowało, że walcząc w słusznej sprawie, upominając się o słuszne rzeczy, że nie zapomnimy o tych, którzy są wśród nas i z którymi ten los dzielimy - wskazał prymas.

 

Udział w okrągłym stole potwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz, zaznaczając, że wątpliwości związkowców budzą czas i miejsce rozmów. Uczestnictwo w rozmowach zapowiedziała także na piątkowej konferencji prasowej Koalicji Europejskiej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

W piątek Koalicja Europejska zaapelowała do premiera Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zrealizowanie postulatów nauczycieli i zakończenie protestu. Lider PO Grzegorz Schetyna zadeklarował, że Koalicja wspiera nauczycieli i ich postulaty.

 

O zakończenie protestu i rozpoczęcie rozmów na temat reformy oświaty w ramach okrągłego stołu w imieniu PiS w piątek zaapelowała rzeczniczka partii Beata Mazurek. W odpowiedzi na apel Koalicji podkreśliła, że "Koalicja Europejska jest w stanie obiecać wszystko, a po wyborach, jak zawsze, ze wszystkiego się wycofa".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie