Poseł PO: po wygranych wyborach Koalicja Europejska da nauczycielom godziwą podwyżkę

Polska

- Popieramy nauczycieli i ich słuszne żądania (...) Powinni dostać godziwą podwyżkę i po wygranych wyborach Platforma Obywatelska, Koalicja Europejska, taką podwyżkę po prostu da - powiedział w "Polityce na Ostro" poseł PO Jacek Protas.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. ZNP i FZZ początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki, obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. 

 

- Popieramy nauczycieli, popieramy ich słuszne żądania. Uważamy, że powinni również uczestniczyć w podziale tych środków, które wynikają ze wzrostu gospodarczego. Powinni dostać godziwą podwyżkę i po wygranych wyborach Platforma Obywatelska, Koalicja Europejska taką podwyżkę po prostu da - powiedział Jacek Protas (PO) w piątkowej "Polityce na Ostro".

 

Jacek Ozdoba z Porozumienia Jarosława Gowina stwierdził natomiast, że przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz "postępuje zupełnie inaczej od kiedy PiS jest u władzy, niż za czasów PO". - Pamiętajmy o tym, że w 2015 roku pani minister Kluzik-Rostkowska miesiąc po tym, jak powiedziała, że pieniędzy (dla nauczycieli - red.) nie ma, powiedziała, że te pieniądze powinny się znaleźć - dodał.

 

"Rząd nie chce rozmawiać z Broniarzem"

 

Grzegorz Długi (Kukiz'15) ocenił, że Broniarz jest "jednoznacznie kojarzony politycznie" i "prawdopodobnie gdyby na tacy przyniesiono jego głowę, to rząd znalazłby nagle pieniądze i nauczyciele dostaliby podwyżki". - Rząd nie chce rozmawiać z Broniarzem, nie chce mu dać zwyciężyć w żadnym elemencie - podkreślił.

 

Z kolei Maciej Gdula (Wiosna) stwierdził, że piątkowa konferencja Koalicji Europejskiej była "niefortunna". - To od nauczycieli zależy, kiedy zakończyć strajk, kiedy go zawiesić. Przekaz dla nauczycieli w Wielką Środę był "murem za nauczycielami, popieramy was", a dzisiaj już było "no dobra, już przestańcie, na te święta to zawieście strajk".

 

Program prowadził Grzegorz Jankowski. Dotychczasowe odcinki "Polityki na Ostro" można obejrzeć tutaj.

zdr/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie