Czterech dżihadystów wróciło z Syrii do Kosowa. Wraz z nimi 32 kobiety i 74 dzieci

Świat
Czterech dżihadystów wróciło z Syrii do Kosowa. Wraz z nimi 32 kobiety i 74 dzieci
AP

Rząd w Prisztinie poinformował w sobotę o powrocie do Kosowa 110 obywateli tego państwa z ogarniętej wojną domową Syrii. Wśród nich jest czterech dżihadystycznych bojowników, 32 kobiety oraz 74 dzieci.

- Dzisiaj w godzinach porannych przeprowadzono ważną i delikatną operację, w której rząd Kosowa przy wsparciu USA doprowadził do powrotu 110 swoich obywateli z Syrii - poinformował na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Kosowa Abelard Tahiri.

 

Jak pisze Reuters, szef resortu nie sprecyzował, na czym polegała amerykańska pomoc, ale podczas operacji na lotnisku w Prisztinie widać było samolot transportowy z flagą USA.

 

Agencja pisze również, że czterech bojowników "natychmiast aresztowano".

 

Według policji w objętych konfliktem regionach Syrii przebywa wciąż 30 bojowników, 49 kobiet i ośmioro dzieci z zamieszkanego w ok. 90 proc. przez muzułmanów Kosowa.

 

- Nie poprzestaniemy, dopóki nie sprowadzimy każdego obywatela Kosowa do ich państwa, a każdy, kto popełnił przestępstwo lub był w organizacji terrorystycznej, zostanie osądzony - oświadczył Tahiri. Dodał, że władze w Prisztinie nie mogą pozwolić, by obywatele Kosowa "stanowili zagrożenie dla Zachodu i naszych sojuszników".

 

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczna (SDF) poinformowały pod koniec marca, że przejęły kontrolę nad wioską Baguz na wschodzie Syrii - ostatnią enklawą dżihadystów Państwa Islamskiego, oraz ogłosiły koniec samozwańczego kalifatu proklamowanego przez tę organizację. Eksperci ostrzegają jednak, że islamistyczni bojownicy wciąż mogą przeprowadzać ataki zarówno w Syrii, jak i poza jej granicami. Wielu z nich to obywatele państw europejskich, którzy zamierzają wrócić do swoich krajów.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie