Syryjskie Siły Demokratyczne zabiły w Syrii 38 dżihadystów z IS

Świat
Syryjskie Siły Demokratyczne zabiły w Syrii 38 dżihadystów z IS
AP
Ostatnia enklawa Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii zaatakowana przez siły wspierane przez wojska USA

Wspierane przez Amerykanów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały we wtorek o zabiciu 38 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) podczas ofensywy na ostatnią enklawę IS we wschodniej Syrii.

Obszar ten był w nocy z poniedziałku na wtorek celem bombardowań - podaje agencja Reutera.

 

SDF wznowiły w niedzielę ofensywę na ostatnią enklawę kontrolowaną przez IS w rejonie wsi Baghuz we wschodniej Syrii.

W ubiegłym tygodniu ofensywa SDF, w których wiodącą rolę odgrywają Kurdowie, została czasowo wstrzymana, aby umożliwić ewakuację mieszkańców Baghuz, w tym także niektórych dżihadystów z IS z rodzinami.

 

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od grudnia 2018 roku z enklawy ewakuowano prawie 60 tys. osób. Ofensywa przeciwko resztkom sił dżihadystów była z powodu ewakuacji wielokrotnie przerywana; dotyczyło to jednak jedynie operacji lądowej bowiem pozycje dżhadystów bez przerwy atakowało lotnictwo.

 

Oczekuje się, że po zajęciu wioski, SDF i ich amerykańscy sojusznicy formalnie ogłoszą koniec tzw. kalifatu o nazwie Państwo Islamskie, proklamowanego przez tę ekstremistyczną sunnicką organizację zbrojną w 2014 r.

 

W szczytowym momencie IS kontrolowało obszar o powierzchni prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku, narzucając brutalne rządy ok. 8 mln ludzi. Dżihadyści zarabiali też setki milionów dolarów na eksporcie ropy, zdobywali też środki finansowe z okupów i rozbojów.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie