IPN zmienił cytat z "Medalionów" Nałkowskiej: ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los

Polska
IPN zmienił cytat z "Medalionów" Nałkowskiej: ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los
Twitter/Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej zamieścił na Twitterze film, który ukazuje "codzienną walkę ludzi skazanych na eksterminację w Getcie Warszawskim". "Ludzie (Niemcy) ludziom zgotowali ten los" - takim zdaniem, po polsku i angielsku, rozpoczyna nagranie. W oryginalnym tekście w "Medalionach" Zofii Nałkowskiej nie ma słowa Niemcy. To było niefortunne - przyznał IPN.

Zmiana cytatu przez IPN spotkała się z krytycznymi komentarzami. "Akurat w IPN powinniście wiedzieć, że manipulowanie słowami pisarzy dla celów polityki (np. historycznej) zawsze służyło propagandzie, a nie prawdzie i powodowało negatywne skutki" - zauważył jeden z komentujących.


"Mam nadzieję, że za Wasze kłamstwa i wypaczanie historii kiedyś poniesiecie karę"; "To co zrobiliście z tym uniwersalnym cytatem to skandal. Mam nadzieję, że kiedyś za te świństwa które wyprawiacie będzie wam zwyczajnie wstyd" - dodali inni.

 

 

"Likwidację getta przeprowadzili Niemcy"


Po ok. dwóch godzinach od publikacji filmu, IPN dodał komentarz pod swoim wpisem: "Przyznajemy, że umieszczenie słowa »Niemcy« w nawiasie, bez wyraźnego zaznaczenia, że nie użyła go Zofia Nałkowska, było z naszej strony niefortunne. Chcieliśmy odnieść się do konkretnej sytuacji przedstawionej w filmie".


"Utworzenie warszawskiego getta, stłumienie Powstania oraz likwidacja getta zostały przeprowadzone przez Niemców, którzy wykazali się niespotykanym okrucieństwem, faktycznie gotując ludności żydowskiej taki los. Oczywiście, słowa Nałkowskiej mają wymiar dużo bardziej uniwersalny" - dodał administrator twitterowego profilu instytutu.

 

 

 

"Medaliony" to cykl ośmiu opowiadań Zofii Nałkowskiej wydany w 1946 w Warszawie, opisujących losy ludzi, którzy przeżyli prześladowania hitlerowskie. Nałkowska zebrała materiał do publikacji pracując w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce.

 

76 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. - Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 

prz/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie