Papież odprawił mszę w więzieniu. Obmył i ucałował nogi dwunastu skazanych

Świat
Papież odprawił mszę w więzieniu. Obmył i ucałował nogi dwunastu skazanych
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w mieście Velletri niedaleko Rzymu. W jej trakcie w geście pokory obmył i ucałował nogi dwunastu skazanych. Ten gest - powiedział - uczy służby i braterstwa.

W improwizowanej homilii papież tłumaczył znaczenie gestu umycia nóg. Podkreślił, że kiedyś mycie nóg należało do obowiązków niewolników. Jak dodał, na drogach "nie było asfaltu" i do domu wracało się mając nogi pokryte kurzem.

 

- Jezus wykonał gest umycia nóg; gest niewolników; on, który miał całą władzę, a potem polecił wszystkim: wykonujcie ten gest, to znaczy służcie sobie nawzajem; bądźcie braćmi w służeniu sobie - tłumaczył Franciszek.

 

- Braterstwo - zaznaczył - jest zawsze pełne pokory i jest służbą.

 

Papież wyjaśnił więźniom, że w Kościele biskup wykonuje ten gest w Wielki Czwartek, by "samemu dać wzór".

 

"Reguła Ewangelii"

 

- Bo biskup nie jest ważniejszy, biskup musi być największym sługą i każdy z nas musi być sługą innych - mówił Franciszek.

 

Położył nacisk na to, że jest to "reguła Jezusa, reguła Ewangelii, reguła służby". Ta służba, zaznaczył, to przeciwieństwo "dominowania i wyrządzania krzywdy, upokarzania innych".

 

Papież objaśniał przesłanie Jezusa do swych uczniów: "Przywódcy państw dominują, między wami nie może tak być; największy ma służyć najmniejszemu".

 

- Ten, kto uważa się za najważniejszego, musi być sługą - oświadczył Franciszek.

 

Zauważył, że gest umycia nóg uczy służyć innym i być braćmi dla innych.

 

Tradycja papieża 

 

Następnie papież umył nogi więźniom z czterech krajów: dziewięciu Włochom, Brazylijczykowi, więźniowi z Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroka.

 

Od początku swego pontyfikatu w 2013 roku Franciszek zawsze odprawiał mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem; w więzieniach, zakładzie karnym dla nieletnich, w klinice dla osób ciężko chorych i sparaliżowanych oraz w ośrodku dla uchodźców.

 

Także w Wielki Czwartek, który jest świętem kapłanów, papież zjadł obiad z dziesięcioma księżmi z diecezji rzymskiej.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie