"Zaprosiłem papieża do Francji, przybędzie w dogodnym dla siebie czasie"

Świat
"Zaprosiłem papieża do Francji, przybędzie w dogodnym dla siebie czasie"
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że zaprosił papieża Franciszka i że przybędzie on w dogodnym dla siebie momencie. Macron, którego słowa przytoczyły w czwartek media, zrelacjonował swą rozmowę z papieżem po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu.

- Rozmawiałem z papieżem przez telefon. Oczywiście zaprosiłem go, a on przybędzie w dogodnym dla niego czasie - oświadczył Macron, przywołując swą wtorkową rozmowę telefoniczną z Franciszkiem.

 

Papież wyraził solidarność i bliskość z Francuzami zarówno w trakcie rozmowy z prezydentem Macronem, jak i w przesłaniu skierowanym do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita oraz w czasie audiencji generalnej w środę. Zwracając się do wiernych z Francji, Franciszek powiedział w Watykanie: "Korzystam z tej okazji, by wyrazić wspólnocie diecezjalnej Paryża, wszystkim paryżanom i całemu narodowi francuskiemu moje serdeczne uczucia i moją bliskość po pożarze w katedrze Notre Dame".

 

- Drodzy bracia i siostry, jestem bardzo zasmucony i czuję wielką bliskość z wami wszystkimi. Tym, którzy poświęcali się, także osobiście ryzykując, by uratować bazylikę, należy się wdzięczność całego Kościoła. Niech Maryja Panna ich błogosławi i wspiera odbudowę; niech będzie to dzieło zbiorowe, na sławę i chwałę Boga - mówił papież.

 

W 2014 roku Franciszek był w Strasburgu; odwiedził wówczas Parlament Europejski i Radę Europy. Nie złożył dotąd wizyty we Francji. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie