"Szykowali się do zamachów". Policja zatrzymała Włocha i Marokańczyka

Świat
"Szykowali się do zamachów". Policja zatrzymała Włocha i Marokańczyka
pixabay

Włoska policja aresztowała w środę dwa "samotne wilki", mężczyzn, którzy przeszli szkolenie do zamachów terrorystycznych. Jeden to młody Włoch, a drugi Marokańczyk, który nakłonił go do radykalizacji. Prokurator nazwał zatrzymanych "wirtualnymi mudżahedinami".

Przez wiele miesięcy dwóch mężczyzn - 25-letni Włoch z Palermo na Sycylii i 18-letni imigrant z Maroka mieszkający w Novarze na północy - szkoliło się w internecie, jak przeprowadzić zamach terrorystyczny - podały media, powołując się na śledczych.

 

Prokuratura ustaliła, że obaj poznali się w sieci i szykowali się do użycia broni, a także trenowali, by dołączyć do bojowników Państwa Islamskiego w Syrii.

 

W toku dochodzenia okazało się, że Sycylijczyk był w kontakcie z dżihadystką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych i to od niej otrzymywał poufne informacje na temat walk prowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego. Trwa postępowanie, by ustalić jej tożsamość.

 

"Samotne wilki"

 

Prokuratura opisała dwóch osobników jako "samotne wilki". Jak dodała, weszli oni na drogę dżihadu, ale bez przynależności do żadnej konkretnej organizacji i kierowali się wyłącznie nienawiścią do tych, którzy nie są muzułmanami.

 

Młodego Włocha, kierowcę tira, zdradziło jego selfie. Na jednym z nich pokazał się z nożem. W internecie nawoływał do pomszczenia dżihadystów zabitych na froncie i do zabicia "wszystkich mieszkańców Zachodu". Ponadto gromadził materiały propagandowe islamskich ekstremistów.

 

Działalność w sieci była monitorowana 

 

Jego działalność w sieci była od dawna monitorowana przez policję do walki z terroryzmem. Dysponuje ona także zapisem wypowiedzi 18-latka, który przekonywał swego włoskiego wspólnika, że "prawo Allaha wprowadza się szpadą".

 

Komentując zatrzymanie dwóch podejrzanych, szef MSW, wicepremier Matteo Salvini powiedział: "To następne potwierdzenie tego, że skoro mamy już u siebie potencjalnych terrorystów, nie można pozwolić na to, aby następni przybyli przez morze".

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie