Wyleciał z Polski, w Turcji go zatrzymano. Restaurator podejrzany o terroryzm

Świat
Wyleciał z Polski, w Turcji go zatrzymano. Restaurator podejrzany o terroryzm
Wikimedia Commons/İncelemeelemani/CC BY SA 3.0

İsmail Ç.,właściciel sieci restauracji w północnej Turcji, po przylocie z Polski oddał się do dyspozycji tureckich władz. Był poszukiwany przez prokuraturę za związki z gulenistami, działaczami ruchu Fethullaha Gulena, których ten kraj uważa za terrorystów.

Fethullah Gulen, islamski kaznodzieja, uczony, pisarz, od 1999 roku przebywa na uchodźstwie w USA. W latach 70. na kilka miesięcy trafił do więzienia za "podważanie systemu republikańskiego". Dwukrotnie poparł wojskowe zamachy stanu. Przez władze tureckie  jest uważany za ich głównego przeciwnika.

 

Po ujawnieniu w Turcji wielkiego skandalu korupcyjnego w 2013 roku Gulen jest oskarżany o próby zdalnego zorganizowania tzw. struktur równoległych, nazywanych przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO). Był też oskarżony o organizację nieudanego puczu w 2016 roku.

 

İsmail Ç. uciekł z Turcji po tym jak w Düzce na północy kraju został oskarżony o powiązania ze stowarzyszeniem przedsiębiorców, które miało wspierać Gulena. Teraz wrócił i dobrowolnie oddał się władzom.

 

Jego sieć restauracji została zamknięta przez władze pięć dni po nieudanym puczu w lipcu 2016 roku. 

jm/dro/ Daily Sabah, PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze