Ostrzał rakietowy Trypolisu, stolicy Libii. Są ofiary śmiertelne

Świat
Ostrzał rakietowy Trypolisu, stolicy Libii. Są ofiary śmiertelne
Google Maps

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a czterech zostało rannych we wtorek wieczorem w wyniku ostrzału rakietowego Trypolisu - poinformowały służby ratunkowe w libijskiej stolicy, która od początku kwietnia jest atakowana przez siły generała Chalify Haftara.

Według agencji AFP centrum Trypolisu wstrząsnęło co najmniej siedem potężnych eksplozji.

 

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), od 4 kwietnia, kiedy rozpoczęła się ofensywa generała Chalify Haftara na stolicę Libii, zginęły co najmniej 174 osoby, a 758 zostało rannych.

 

Najsilniejszy człowiek we wschodniej Libii

 

Oenzetowskie Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w wyniku walk swoje domy musiało opuścić 18 tys. osób.

 

Od 4 kwietnia na południowych przedmieściach Trypolisu toczą się zacięte walki między siłami uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu jedności narodowej (GNA) a oddziałami Haftara.

 

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa (ANL) generała Haftara, najsilniejszego człowieka we wschodniej Libii, rozpoczęła ofensywę w celu przejęcia stolicy, położonej w północno-zachodniej Libii.

 

Oprócz walk, które rozgrywają się na lądzie, obie strony przeprowadzają codzienne ataki z powietrza i oskarżają się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej.

 

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie