Libia: 10 żołnierzy zginęło w walkach z Państwem Islamskim

Świat
Libia: 10 żołnierzy zginęło w walkach z Państwem Islamskim
Flickr/BRQ Network/CC BY 2.0

Co najmniej 10 żołnierzy wiernych libijskiemu rządowi jedności narodowej zginęło, a 40 zostało rannych w środę w starciach z bojownikami Państwa Islamskiego (IS) w pobliżu Syrty - poinformowały źródła medyczne, na które powołuje się agencja Reutera.

Celem brygad złożonych z libijskich żołnierzy jest odbicie Syrty, ważnego portowego miasta nad Morzem Śródziemnym, gdzie islamiści, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, utworzyli własny przyczółek.


W środę poinformowano, że żołnierzom udało się zdobyć tereny na południe od tego położonego na wschód od Trypolisu miasta. Wcześniej tego samego dnia byli oni celem czterech ataków samobójczych z użyciem samochodów pułapek.


Od 2014 roku Libia jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie, popieranych przez różne zbrojne milicje walczące o władzę w bogatym w zasoby ropy naftowej kraju. Pod koniec marca po rozmowach pod auspicjami ONZ powstał jednak Rząd Porozumienia Narodowego, który ma zastąpić dwie rywalizujące ze sobą administracje - w Trypolisie i w Tobruku na wschodzie kraju. Zachód liczy, że ten rząd jedności przyczyni się do zwalczenia IS.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie