Libia: 12 oskarżonych o brutalne tłumienie rewolty przeciw Kadafiemu zginęło od kul

Świat
Libia: 12 oskarżonych o brutalne tłumienie rewolty przeciw Kadafiemu zginęło od kul
Flickr.com/David Stanley

Dwunastu mężczyzn, oskarżonych o udział w brutalnym tłumieniu rewolty w Libii przeciwko Muammarowi Kadafiemu, zostało zastrzelonych przez nieznanych sprawców po ich warunkowym zwolnieniu z więzienia - poinformowała w niedzielę prokuratura w Trypolisie.

Mężczyzn zastrzelono w piątek, w dzień po ich przedterminowym zwolnieniu, którego warunkiem było meldowanie się co 15 dni w biurze prokuratora generalnego.

 

Prokuratura ogłosiła powołanie "specjalnej komisji śledczej".

 

Seddik Es-Sur z biura prokuratora generalnego poinformował libijską telewizję, że ciała ofiar zostały znalezione w różnych miejscach.

 

Sprecyzował, że mężczyźni ci byli "więźniami oskarżonymi o morderstwa, represje i tortury na manifestantach w czasie rewolucji" z 2011 roku. Zostali aresztowani między rokiem 2011 a 2014.

 

Rząd jedności narodowej potępił "ohydną zbrodnię" i zaapelował do służb bezpieczeństwa i władz sądowniczych o "jak najszybsze wyjaśnienie okoliczności i osądzenie winnych".

 

Dziesiątki osób są sądzone w Libii za udział w tłumieniu rewolty, która w 2011 roku położyła kres trwającej ponad 40 lat dyktaturze Kadafiego.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie