"Nie ma sygnałów o problemach z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z języka obcego "

Polska

Nie otrzymaliśmy sygnałów z żadnej OKE i żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z obcego języka nowożytnego - powiedział w środę na konferencji prasowej w MEN dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych środę po godzinie 9.00 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego. W poniedziałek pisali egzamin z języka polskiego, a we wtorek z matematyki.

 

Egzamin z języka obcego trwa 90 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 135 minut.

 

- Nie otrzymaliśmy sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej i żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z obcego języka nowożytnego - powiedział w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na wspólnej z minister edukacji narodowej Anną Zalewską konferencji prasowej w MEN.

 

Ostatni dzień egzaminu po ósmej klasie

 

- Czas na to, by powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w środę, w ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty.

 

- Dziś ostatni dzień egzaminu po ósmej klasie. Jeszcze trwa egzamin z języka obcego. Mamy nadzieję, że wszystko im się powiedzie - powiedziała minister edukacji w środę na konferencji prasowej.

 

 

- Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach - mówiła Zalewska. Powiedziała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca.

 

- Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów - powiedziała minister edukacji.

 

Zaznaczyła, że "egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, gdyby nie nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie". - Bardzo im za to dziękujemy - powiedziała Zalewska.

 

Egzamin ósmoklasisty odbywa się pierwszy raz. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

 

Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów jest jednocześnie kolejnym - dziewiątym dniem strajku nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie