Po pożarze Notre Dame, hiszpański resort kultury zleca kontrolę przeciwpożarową zabytków

Świat
Po pożarze Notre Dame, hiszpański resort kultury zleca kontrolę przeciwpożarową zabytków
PAP/EPA/YOAN VALAT

Minister kultury Hiszpanii Jose Guirao zlecił kontrolę ochrony przeciwpożarowej w najważniejszych zabytkach tego kraju, w tym we wszystkich katedrach. Wtorkowa decyzja ministra ma związek z pożarem paryskiej katedry Notre Dame.

Jak poinformował Guirao, w pierwszej kolejności władze siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych zlecą odpowiednim służbom sprawdzenie stanu instalacji elektrycznych oraz bezpieczeństwa wewnątrz zabytkowych obiektów.

 

"Oczywisty efekt pożaru"

 

- Decyzja o skontrolowaniu bezpieczeństwa pożarowego naszych zabytków jest oczywistym efektem poniedziałkowego pożaru w Notre Dame. I jest to dla nas sygnał, że konieczne jest przeprowadzenie u nas dokładnej kontroli wszystkich tych instalacji - powiedział Guirao na antenie publicznego radia RNE.

 

Zaznaczył, że największe zagrożenie pożarowe w zabytkowych obiektach "zawsze stanowią stare przewody elektryczne".

 

- Dbanie o tego typu instalacje jest szczególnie wymagane, kiedy w obiekcie prowadzone są prace modernizacyjne. Zaniedbanie tej sprawy może doprowadzić do tragedii, tak jak to miało miejsce w Notre Dame - dodał Guirao.

 

"Tragedia dotykająca każdego Europejczyka"

 

Przedstawiciel socjalistycznego rządu Pedro Sancheza podkreślił, że poniedziałkowy pożar paryskiej katedry jest tragedią, dotykającą każdego Europejczyka, ale nie sprecyzował, w jaki sposób Hiszpania mogłaby pomóc Francji. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia o "wsparciu moralnym" oraz "innej pomocy, jakiej potrzebowaliby" Francuzi.

 

- Oni mają wystarczające środki, aby odbudować te zniszczenia. (...) Nie chodzi tu jednak o finanse, lecz o symbol sztuki - dodał hiszpański minister kultury.

 

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Z informacji służb ratowniczych wynika, że podczas akcji gaszenia płomieni rannych zostało dwóch policjantów oraz jeden strażak.

 

Zobacz wideo: Rosja deklaruje pomoc po pożarze Notre Dame

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie