Finlandia: eurosceptyczna, populistyczna Partia Finowie przegrywa z socjaldemokratami w wyborach

Świat
Finlandia: eurosceptyczna, populistyczna Partia Finowie przegrywa z socjaldemokratami w wyborach
PAP/EPA/Jarno Kuusinen

W wyborach parlamentarnych w Finlandii zwyciężyła najprawdopodobniej opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), zdobywając 17,9 proc. głosów - podał fiński resort sprawiedliwości po podliczeniu ponad 90 proc. kart. Jeżeli końcowe wyniki się nie zmienią, lider socjaldemokratów Antti Rinne może zostać pierwszym lewicowym premierem Finlandii od 20 lat - poinformowała agencja Reutera.

- Po raz pierwszy od dawna socjaldemokraci są największą partią - powiedział dziennikarzom 56-letni Rinne.

 

Określana jako eurosceptyczna i populistyczna Partia Finowie (PS), kojarzona głównie z antyimigrancką retoryką zdobyła nieco mniej - 17,7 proc. głosów.

 

Trzecie miejsce przypadło konserwatywno-liberalnej Narodowej Koalicji (KOK), której liderem jest minister finansów Petteri Orpo. Ugrupowanie to uzyskało 16,6 proc. poparcia.

 

Na czwartym miejscu znalazło się Centrum Finlandii (KESK) premiera Juhy Sipili z 14,3 proc. głosów.

 

Piątą pozycję zajęła partia Zielona Unia (VIHR) z 11,2 proc. głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu 10 proc. poparcia.

 

Frekwencja w fińskich wyborach była wysoka i wyniosła 72 proc.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że proces formowania koalicji może być skomplikowany ze względu na rozdrobnienie parlamentu. Negocjacje w sprawie koalicji może utrudnić też "stosunkowo dobry" wynik Partii Finowie (PS). Większość liderów innych partii zapowiadała, że nie będzie współpracować z tym ugrupowaniem.

 

 

Wyniki nie odbiegają od prognoz z przedwyborczych sondaży, które wskazywały, że żadnej z partii nie uda się przekroczyć poziomu 20 proc. głosów. Już przed wyborami komentatorzy zapowiadali, że utworzenie koalicji i negocjacje mogą nastręczyć trudności.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie