Finlandia: kilka osób zaatakowanych nożem w centrum Turku. Dwie osoby nie żyją

Świat
Finlandia: kilka osób zaatakowanych nożem w centrum Turku. Dwie osoby nie żyją
Reuters

Uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek po południu ludzi w centrum Turku w południowo-zachodniej Finlandii. Policja poinformowała, że nie żyją dwie osoby, a sześć jest rannych. Ich stan jest stabilny. Wcześniej źródła szpitalne podawały, że jest jedna ofiara. Napastnik został postrzelony i aresztowany. Na razie nie są znane jego motywy. Policja nie potwierdza, że był to atak terrorystyczny.

Interweniujący policjanci postrzelili i zatrzymali napastnika, mężczyznę w młodym wieku, który został ranny w nogę. Na razie jest to jedyny podejrzany, ale policja szuka jego potencjalnych wspólników.

 

"Jest osiem ofiar ataku nożem. Dwie osoby zginęły, a sześć jest rannych" - przekazała na Twitterze policja.

 

Fińskie media donosiły wcześniej o kilku napastnikach z nożami.

 

Dziennik "Turun Sanomat" podał najpierw, że w ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Z kolei dziennik "Ilta-Sanomat" przekazał, że rannych zostało sześć osób: pięć kobiet i mężczyzna.

 

 

Mieszkańcom i przyjezdnym władze poleciły opuścić zwykle pełne ludzi centrum Turku i unikać tego obszaru. Lokalne media podają, że sklepy, restauracje i lokale usługowe opustoszały. Na miejsce skierowano liczne karetki pogotowia i radiowozy policji.

 

 

Na Twitterze pojawił się film ukazujący sceny tuż po ataku.

 

 

 

Po ataku w Turku wzmocniono ochronę lotniska w Helsinkach i głównych dworców kolejowych kraju, a do pilnowania bezpieczeństwa w całym kraju skierowano dodatkowe patrole. Policja podała, że jest w stanie podwyższonego alertu.

 

Premier Finlandii Juha Sipila zapewnił, że rząd śledzi rozwój sytuacji, i na piątek zwołał pilne posiedzenie rady ministrów.

 

Podwyższony alert terrorystyczny

 

W czerwcu fińskie służby bezpieczeństwa SUPO podniosły stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi do drugiego, "podwyższonego" poziomu w 4-stopniowej skali. Według SUPO zagrożenie terroryzmem jest poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a w całym kraju jest ok. 350 osób, które mogą mieć związek z działalnością terrorystyczną.

 

Służby podały, że Finlandia zaczęła być postrzegana przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) jako kraj zachodni będący częścią sojuszu przeciwko IS.

 

PAP, Reuters

luq/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie