Finlandia: poważne uchybienia w escape roomach w Helsinkach

Świat
Finlandia: poważne uchybienia w escape roomach w Helsinkach
Pixabay/Clockedindk

W blisko połowie działających na terenie Helsinek escape roomów wykryte zostały "poważne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa" - podało we wtorek fińskie radio Yle. Inspekcje escape roomów w całej Finlandii zleciło w styczniu MSW.

Podstawą do zlecenia przeglądów było tragiczne zdarzenie, jakie miało miejsce w ubiegłym miesiącu w Polsce, kiedy to w wyniku pożaru w escape roomie (zwanym także pokojem zagadek) zginęło pięć nastolatek.

 

Kontrole stanu ochrony przeciwpożarowej zakończyły się już w Helsinkach, gdzie według informacji radia Yle w 9 na 19 działających escape roomów wymagane jest przeprowadzenie ″niezwłocznych napraw″, tak aby działalność mogła być kontynuowana.

 

Przeglądy przeprowadziły jednostki Zintegrowanej Służby Ratownictwa wykonującej m.in. zadania straży pożarnej czy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

 

Droga ewakuacja

 

Stwierdzone uchybienia związane były z organizacją dróg ewakuacji. Podkreślono także, że "miejsca rozgrywek zorganizowane zostały w nieodpowiednich pomieszczeniach" (np. w magazynach). Oprócz tego w dwóch skontrolowanych punktach organizacja odpowiednich dróg ewakuacji wymaga uzyskania pozwoleń budowlanych - zakazano użytkowania nieprzystosowanych pomieszczeń.

 

Według opublikowanych także we wtorek wyjaśnień służby ratownictwa "kluczowa uwaga" z inspekcji stanu ochrony przeciwpożarowej dotyczy tego, by prowadzenie działalności było bardziej zgodne z przeznaczeniem budynku.

 

Wyniki kontroli escape roomów z całej Finlandii mają być udostępnione w tym miesiącu.

 

Jednostki ratownictwa przeprowadzają kontrole w pokojach zagadek wspólnie z Agencją ds. Bezpieczeństwa i Chemikaliów.

 

MSW zlecając przegląd podkreśliło, że escape roomy stały się popularne także w Finlandii.

 

Według szacunków w kraju działa ok. stu tego typu placówek.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie