Chrabota: para prezydencka powinna być mediatorem pomiędzy rządem i nauczycielami

Polska

- Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka powinni być mediatorami w rozmowach pomiędzy rządem a nauczycielami - mówił w programie "Cztery strony prasy" Bogusław Chrabota. Zdaniem redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" to para prezydencka mogłaby przyczynić się do zakończenia strajku.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajkowało 74,29 proc. szkół i przedszkoli.

W środę i czwartek - według związkowców - skala protestu była na tym samym poziomie.

W piątek protestujący postanowili kontynuować strajk i wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego.

"Czujemy wstyd i upokorzenie"

Chrabota przypomniał o liście, który do Agaty Kornhauser-Dudy napisali nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. To w tej szkole żona prezydenta była nauczycielką. 

 

"Czujemy wstyd i upokorzenie, będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie, a między innymi nas, swoje koleżanki i kolegów, wyrażając milczeniem aprobatę dla destrukcyjnych działań i przekłamań rządu, w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji" - napisali nauczyciele.

 

- Pierwsza osoba, która mogłaby być wykorzystana do procesu negocjacji i pojednania - powiedział naczelny "Rzeczpospolitej". 

 

Zdaniem Piotra Semki dziennikarza "Do Rzeczy" list był "agresywny" i niepotrzebny".

 

Z kolei Agnieszka Burzyńska z portalu onet.pl stwierdziła, że "nie wyobraża sobie prezydenta w roli mediatora".

 

- Nic z tego nie wynika, prezydent nie ma żadnych umocowań, negocjacje musi prowadzić ten, który ma jakieś karty przetargowe przy sobie - dodała.

maw/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie