"Deklaruję gotowość do podjęcia działań ws. mediacji rządu z nauczycielami"

Polska

Najlepszym miejscem do rozmów między związkami a rządem jest Rada Dialogu Społecznego - wskazało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w odpowiedzi na propozycję ZNP, by wystąpił on w roli mediatora. RPO zadeklarował też gotowość do podjęcia działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu. RPO podkreślił, że warunkiem jest jednak wola i zgoda wszystkich stron konfliktu.

We wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz zaproponował ustalenie negocjatora w rozmowach związkowców z rządem.

 

Wskazał, że tego zadania mógłby podjąć się np. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jednocześnie przyznał, że RPO nie został jeszcze poinformowany o tym pomyśle.

 

W odpowiedzi na propozycję ZNP biuro rzecznika opublikowało komunikat, w którym poinformowało, że problemy związane ze strajkiem nauczycieli i zbliżającym się terminem egzaminów dla uczniów "budzą najwyższe zaniepokojenie RPO".

 

Organizacja egzaminów 

 

Biuro RPO przypomniało też, że w ubiegłotygodniowym wystąpieniu do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej rzecznik wskazał na wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej związane z wprowadzeniem przez MEN zmian w rozporządzeniach dotyczących organizacji egzaminów: gimnazjalnego, maturalnego i ósmoklasisty.

 

"W przyjętej formie mogą one naruszać prawa obywatelskie" - ocenia RPO.

 

"Poczucie odpowiedzialności i oczywista troska o dobro uczniów powodują jednak, że RPO deklaruje otwartość i gotowość do podjęcia działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Jest to konieczne dla realizacji prawa do nauki, które gwarantuje w art. 70 nasza Konstytucja. Warunkiem niezbędnym każdej skutecznej mediacji jest jednak wola i zgoda wszystkich stron konfliktu, zarówno strony związkowej, jak i rządowej. Dotychczas takie okoliczności nie zaistniały" - czytamy w komunikacie RPO.

 

Najlepszym miejscem  do rozmów RDS

 

Jednocześnie rzecznik wyraził przekonanie, że najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową a rządem jest Rada Dialogu Społecznego. "I w pierwszej kolejności należałoby skorzystać z tych możliwości" - podkreślono.

 

Poinformowano także, że do czwartku Adam Bodnar uczestniczy w zaplanowanym wcześniej wyjeździe regionalnym w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie spotyka się z lokalnymi społecznościami i zajmuje się rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez obywateli.

 

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z woj. wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą udział też nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

 

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" ma odbyć się kolejna tura rozmów rządu ze związkami zawodowymi.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie