Fundusz strajkowy ZNP. Na koncie protestujących nauczycieli już ponad 2,2 mln zł. Kwota stale rośnie

Polska
Fundusz strajkowy ZNP. Na koncie protestujących nauczycieli już ponad 2,2 mln zł. Kwota stale rośnie
PAP/Rafał Guz

- Na rachunku specjalnie utworzonego funduszu wsparcia znajduje się już 2 200 000 złotych. Zgromadzone środki przeznaczone mają zostać dla strajkujących, którzy nie należą do związków zawodowych - powiedział w piątek wieczorem Szef ZNP Sławomir Broniarz w trakcie manifestacji poparcia dla strajku nauczycieli na warszawskim Placu Zamkowym.

- To 400 tys. ludzi, którzy nam zaufali, którzy strajkują i także potrzebują wsparcia. Związki będą musiały sobie poradzić w oparciu o własne fundusze - zaznaczył.

 

Wśród osób wpłacających środki na rzecz nauczycieli Broniarz wymienił m.in aktorów, sędziów, reżyserów czy pisarzy. Szef ZNP podziękował też za wsparcie ze strony rodziców, które stanowi "niebywałą siłę".

 

Brak wynagrodzenia 

 

- Odwołuję do informacji, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jednoznacznie na ten temat się wypowiedziała. Mówię to oczywiście z dużą przykrością, bo dotyczy to nauczycieli: wynagrodzenie za czas strajku się po prostu nie należy - podkreśliła w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. 

 

W czwartek szef ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że zgodnie z uchwałą Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP został powołany fundusz strajkowy. W czwartek ogłoszono też powołanie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli", który patronuje funduszowi strajkowemu na rzecz protestujących nauczycieli. Technicznym koordynatorem zbiórki i właścicielem konta jest ZNP. 

 

Udział w Społecznym Komitecie "Wspieram Nauczycieli" zadeklarowali m.in.: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, polonistka prof. Maria Janion, muzycy Czesław Mozil i Zbigniew Hołdys, polonistka, filozofka i pedagog Krystyna Starczewska, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, dziennikarze Piotr Pacewicz i Szymon Hołownia, reżyser Paweł Pawlikowski, scenarzysta Andrzej Saramonowicz, b. prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

 

"Jako społeczny komitet wsparcia nauczycielskiego strajku zadbamy, by pieniądze ze zbiórki zostały przekazane tym najbardziej potrzebującym" - informuje na stronie ZNP. 

 

- Zdecydowana większość to wpłaty indywidualne - powiedziała money.pl rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. 

 

"Solidarność (ta prawdziwa) naszą bronią!"

 

Wpłaty na rzecz nauczycieli w mediach społecznościowych zadeklarowali niektórzy politycy.

 

"Drodzy Nauczyciele już was wsparłem i jeśli będzie taka potrzeba będę dalej wspierał" - napisał na Tweeterze były prezydent Lech Wałęsa.

 

 

Wsparcie dla nauczycieli zadeklarował też lider partii Wiosna, Robert Biedroń. "Solidarność (ta prawdziwa) naszą bronią!" - napisał. 

 

 

pgo/dro/maw/ money.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie