Talibowie ogłosili wiosenną ofensywę. Zapowiedzieli kontynuowanie walki

Świat
Talibowie ogłosili wiosenną ofensywę. Zapowiedzieli kontynuowanie walki
pixabay.com/armyamber

Talibowie ogłosili w piątek start swej wiosennej ofensywy w Afganistanie. W oświadczeniu opublikowanym w pięciu językach, w tym po angielsku, zapowiedzieli kontynuowanie walki, dopóki w kraju są zagraniczne siły.

Wiosenną ofensywę Taliban ogłasza co roku, a faktycznie nie zaprzestaje walki także w zimowych miesiącach. Celem ataków są siły bezpieczeństwa Afganistanu i wojska NATO, ale ofiarami pada także wielu cywilów. W poniedziałek w ataku talibów w pobliżu Bagramu - głównej bazy lotniczej USA w Afganistanie zginęło trzech amerykańskich marines.

 

Po 17 latach wojny talibowie kontrolują obecnie połowę terytorium Afganistanu.

 

Wiosenną ofensywę ogłoszono, mimo że trwają przygotowania do afgańsko-afgańskich rozmów pokojowych, mających się rozpocząć w przyszłym tygodniu w Katarze, gdzie Taliban ma swoje przedstawicielstwo polityczne.

 

Talibowie obstają przy wojnie

 

W Kabulu Wysoka Rada Pokoju - gremium rządowe utworzone przed laty, by prowadzić rozmowy pokojowe z siłami antyrządowymi - potępiła ogłoszenie wiosennej ofensywy, podkreślając, że każe to powątpiewać w szczerość zapewnień Talibanu o poszukiwaniu pokojowego rozwiązania konfliktu.

 

- Oni obstają przy wojnie. Widzimy to codziennie - powiedział zastępca szefa Rady Atta-u-Rahman Saleim.

 

Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad, który prowadzi negocjacje pokojowe z talibami, wzywa ich, by zaakceptowali zawieszenie broni i rozmawiali bezpośrednio z rządem w Kabulu. Jednak Taliban zdecydowanie odmawia, postrzegając kabulski rząd jako marionetkę USA. Na spotkaniu w Katarze talibowie są gotowi rozmawiać z wysłannikami Kabulu tylko jako ze "zwykłymi Afgańczykami", a nie przedstawicielami rządu - poinformował Associated Press.

rob/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze