Afganistan: talibowie zabili co najmniej 23 członków sił bezpieczeństwa

Polska
Afganistan: talibowie zabili co najmniej 23 członków sił bezpieczeństwa
zdj. ilustracyjne/ Wikipedia

Co najmniej 23 członków afgańskich sił bezpieczeństwa zginęło, a 25 zostało rannych w serii skoordynowanych ataków, przeprowadzonych przez talibów w nocy z poniedziałku na wtorek na północy Afganistanu - poinformowały lokalne władze.

Talibscy bojownicy zaatakowali jednocześnie co najmniej dwa punkty kontrolne sił bezpieczeństwa w prowincji Sar-e Pul, a potem z ukrycia przypuścili atak na przysłane na miejsce starć posiłki - przekazał przedstawiciel miejscowych władz Mohammed Asif Sadiki.

 

Z kolei cytowany przez agencję EFE rzecznik gubernatora prowincji, Zabihullah Amani, powiedział, że zaatakowane zostały trzy obiekty, a w niektórych miejscach walki jeszcze trwają.

 

Według niego w wyniku starć zginęło co najmniej 20 żołnierzy, a 25 odniosło obrażenia, a wśród ofiar byli - jak przekazał - przedstawiciele policji, sił zbrojnych i wywiadu. Amani podkreślił, że także talibowie ponieśli ciężkie straty.

 

Talibowie niemal codziennie przeprowadzają ataki na cele wojskowe i policyjne. Z relacji cytowanych przez dpa źródeł w afgańskiej armii wynika, że średnio każdego dnia w starciach i atakach ginie ok. 35 policjantów i żołnierzy.

 

Rząd w Kabulu próbuje odzyskać przewagę nad islamskimi radykałami i od kilku tygodni w ramach nowej ofensywy atakuje przy wsparciu sił USA lokalnych przywódców talibskich.

 

We wschodniej prowincji Nangarhar w ofensywie tej zginęło w poniedziałek 27 bojowników afgańskiej filii Państwa Islamskiego (IS), w tym dwaj lokalni przywódcy Sedik Jar and Sajed Omar. Nangarhar uznaje się za bastion tej dżihadystycznej organizacji.

 

Powiązana z IS agencja Amak podała, że bojownicy zdołali odeprzeć afgańsko-amerykańską operację. Ze względu na niedostępność tamtych obszarów niemożliwe jest zweryfikowanie sprzecznych informacji.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie