Konflikt w Afganistanie: talibowie wezmą udział w rozmowach pokojowych w Moskwie

Świat
Konflikt w Afganistanie: talibowie wezmą udział w rozmowach pokojowych w Moskwie
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Afgańscy talibowie wezmą udział w zaplanowanych na piątek w Moskwie rozmowach pokojowych na temat konfliktu w Afganistanie - potwierdził rzecznik talibjskiego biura politycznego w Katarze, Sohail Szahin.

 

Rzecznik podkreślił, że każdy z uczestników spotkania w Moskwie przedstawi swój punkt widzenia na możliwość pokojowego zakończenia konfliktu w Afganistanie.

 

Biuro polityczne talibów wyjaśni stanowisko "emiratu" - dodał Szahin. Jak przypomina agencja dpa, "islamskim emiratem Afganistanu" talibowie nazywali ten kraj, gdy znajdował się pod ich rządami, tj. do wkroczenia wojsk amerykańskich w 2001 roku.

 

Wysoka Rada Pokoju, odpowiedzialna za pojednanie z grupami zbrojnymi, w poniedziałek potwierdziła, że wyśle do Moskwy swoją delegację. Rada działa w ramach rządowego programu na rzecz pokoju i integracji, który ma za zadanie wspieranie procesu pokojowego i reintegrację byłych talibskich bojowników w społeczeństwie.

 

Dotychczas udziału w moskiewskiej konferencji nie potwierdził żaden przedstawiciel afgańskiego rządu - zauważa dpa.

 

W weekend rosyjskie MSZ informowało, że prezydent Afganistanu Aszraf Ghani zgodził się wysłać do Moskwy grupę polityków wysokiego szczebla. Ministerstwo zaprosiło kilka innych państw do wysłania swoich przedstawicieli, w tym Indie, Iran, Pakistan, Chiny i USA - podaje agencja Reutera.

 

Zorganizowanie konferencji w sprawie przyszłości Afganistanu Rosja proponowała już w sierpniu, wówczas jednak jej starania rozbiły się o żądanie afgańskiego rządu, by rozmowy pokojowe odbywały się pod jego przewodnictwem.

 

Niektórzy z negocjatorów w Kabulu sądzą, że decyzja talibów o udziale w konferencji w Moskwie jest sygnałem, że chcą oni dojść do porozumienia z władzami Afganistanu. Dotychczas wielokrotnie odrzucali oferty rozmów pokojowych czy wsparcia wyborów w tym kraju.

 

Pięcioletnie rządy talibów w Afganistanie zakończyła w 2001 roku inwazja sił koalicji międzynarodowej pod wodzą USA. Obecnie talibowie walczą zbrojnie w celu obalenia władz centralnych w Kabulu i przywrócenia w kraju prawa szariatu.

 

WIDEO: Co najmniej 26 zabitych w ataku samobójczym w Kabulu

 

maw/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie