Zalewska: w czwartek rano wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów

Polska

- W czwartek rano wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - Nawet w szkołach, w których wczoraj były kłopoty, również egzaminy są przeprowadzane - dodała.

Dla ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7,3 tys. szkół w kraju w czwartek po godz. 9 rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, druga część egzaminu gimnazjalnego. Jednocześnie czwartek jest czwartym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

 

Minister edukacji Anna Zalewska poinformowała, że egzaminy w czwartek rozpoczęły się we wszystkich szkołach, również w tych, w których dzień wcześniej "były kłopoty".

 

- Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy wolontariuszom za pomoc przy egzaminach - dodała.

 

W piątek egzamin z języka obcego

 

- Jutro odbywają się egzaminy z języków obcych. To dużo więcej komisji, dużo więcej zespołów nadzorujących - podkreśliła minister Zalewska na konferencji prasowej w siedzibie MEN.

 

- Jesteśmy gotowi na piątek na egzaminy, jesteśmy także gotowi na poniedziałek na egzaminy dla uczniów ósmej klasy - zapewniła minister.

 

W piątek gimnazjaliści będą pisali trzecią, ostatnią część egzaminu gimnazjalnego - egzamin z języka obcego. W poniedziałek rozpocznie się, również trzydniowy, egzamin ósmoklasistów.

 

Zalewska: związek zawodowy ma prawo tworzyć fundusz strajkowy

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że zgodnie z uchwałą Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP został powołany fundusz strajkowy. Szczegóły związek ma przedstawić o godz. 12.30. - W tej sprawie będziemy rozmawiali w kontekście powołania komitetu obywatelskiego, który mógłby wesprzeć działania związku w tym zakresie - powiedział Broniarz.

 

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska pytana o zapowiadany przez ZNP fundusz strajkowy zaznaczyła, że nie zna szczegółów tej inicjatywy.

 

- Ale ja chcę przypomnieć (...), że zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych, związek zawodowy ma taki fundusz i może zapłacić za strajkujących. To wynika z przepisów - powiedziała.

 

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w czasie strajku pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Przepisy stanowią także, że "związki zawodowe decydują o tworzeniu i wykorzystaniu funduszów strajkowych".

 

"Wynagrodzenie dla członków zespołów nadzorujących zależy od samorządów"

 

Minister Edukacji Narodowej poinformowała w środę, że wynagrodzenie dla członków zespołów nadzorujących zależy od władz samorządowych i dyrektorów szkół.

 

- Decyzje w tej sprawie podejmują samorządy i dyrektorzy szkoły – powiedziała szefowa resortu edukacji podczas konferencji prasowej. W ten sposób odpowiedziała na pytanie o to, kto poniesie koszty związane z udziałem w zespołach nadzorujących osób niebędących pracownikami szkół, w których odbywają się egzaminy.

 

Zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji członkami zespołów nadzorujących mogą być osoby z przygotowaniem pedagogicznym, które nie są zatrudnione w placówce przeprowadzającej egzamin. Według informacji PAP część osób zgłosiła się do komisji jako wolontariusze.

 

Minister Zalewska pytana o ewentualne nowe propozycje dla ZNP, związane z wynagrodzeniem nauczycieli, odpowiedziała, że "propozycje składane są wielokrotnie". Przypomniała, że "jest już porozumienie podpisane przez jeden ze związków zawodowych. Zapraszamy do tego porozumienia".

 

Wskazała, że premier Mateusz Morawiecki zaprosił związkowców do debaty o systemie oświaty. - Żeby podejmować takie decyzje jest potrzebny okrągły stół. Jak przyspieszyć kolejne podwyżki w roku 2020, 2021 i 2022 i 2023 i jak opisać wynagrodzenie, żeby było sprawiedliwe - powiedziała.

luq/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie