Jurek, Piłka, Klawiter "jedynkami" Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego

Polska
Jurek, Piłka, Klawiter "jedynkami" Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego
Wikipedia/ Ryszard Hołubowicz/ CC 3.0

Będę otwierał listę Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski - poinformował lider Prawicy Rzeczypospolitej, były marszałek Sejmu, europoseł Marek Jurek. Na listach Kukiz'15 znajdą się też inni działacze Prawicy RP m.in. Marian Piłka czy poseł Jan Klawiter.

- Prawicowa Rzeczypospolitej będzie startować do Parlamentu Europejskiego z list Kukiz'15. Ja poprowadzę listę w Poznaniu" - powiedział Jurek.

 

- Na Mazowszu będzie startował Marian Piłka i Lidia Sankowska-Grabczuk, Jan Klawiter na Pomorzu - dodał. Na pozostałych listach również znajdą się kandydaci Prawicy RP

 

Jurek w rozmowie podkreślił, że start z list Kukiz'15 jest kontynuacją współpracy między jego ugrupowaniem, a ruchem Pawła Kukiza z wyborów samorządowych. 

 

- Jesteśmy przekonani, że trzeba budować tę współpracę, że z Pawłem można podejmować próby budowania niezależnej prawicy - zaznaczył.

 

"Przyzwoity człowiek"

 

Polityk podkreślił, że dla Prawicy Rzeczypospolitej kluczową kwestią jest praca na rzecz Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny, wzmocnienie współpracy Europy Środkowej i współpraca z państwami, które zachowują walutę narodową.

 

Paweł Kukiz w rozmowie przyznał, że bardzo się cieszy ze współpracy z Prawicą RP.

 

- Marek Jurek to człowiek bardzo przyzwoity, człowiek, który ma bardzo duże doświadczenie w europarlamencie i który z całą pewnością zawsze bronił interesu Polski - powiedział.

 

Kukiz podkreślił także, że Jurek wywodzi się z Wielkopolski i dobrze ją czuje.

 

Według informacji, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka otwiera listę Kukiz'15 w okręgu 4 (Warszawa i powiaty ościenne), wiceszef klubu i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko zajmuje pierwsze miejsce listy lubelskiej (okręg 8), b. kandydat na Rzecznika Praw Dziecka - Paweł Kukiz-Szczuciński otwiera listę w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie (okręg 10 - małopolskie i świętokrzyskie), wiceszef klubu Grzegorz Długi to lider listy śląskiej (okręg 11) i posłanka Agnieszka Ścigaj jest "jedynką" w okręgu 12 (woj. dolnośląskie i opolskie).

 

Wybory odbędą się 26 maja 

 

"Jedynkami" są też posłowie Andrzej Kobylarz (okręg 1 - Pomorze), Paweł Szramka (okręg 2 - kujawsko-pomorskie), Andrzej Maciejewski (okręg 3 - podlaskie i warmińsko-mazurskie) i Piotr Apel (okręg 6 - łódzkie). Listy otwierają też lokalni działacze Kukiz'15: Alicja Bobola (okręg 9 - podkarpackie) i Olimpia Tomczyk-Iwko (okręg 13 - lubuskie i zachodniopomorskie), a także wiceprzewodnicząca stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Barbara Husiew.

 

Ruch Kukiz'15 zebrał 180 tys. podpisów pod listami wyborczymi kandydatów do Parlamentu Europejskiego i rozpoczął rejestrację list. Zarejestrowano już m.in. listy w okręgu 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, w okręgu 8 (lubelskie), okręgu 10 (małopolskie i świętokrzyskim) oraz okręgu 12 (Dolny Śląsk i opolskie).

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie