Uczniowie chcą wesprzeć nauczycieli: pokażmy im, że nie są sami. Zwołują się na protest przed MEN

Polska
Uczniowie chcą wesprzeć nauczycieli: pokażmy im, że nie są sami. Zwołują się na protest przed MEN
Facebook/Strajk Uczniowski

"Przestajemy narzekać i bierzemy sprawy w swoje ręce. Tworzymy organizację, która doprowadzi do gruntownej reformy szkolnictwa w Polsce" - napisali na Facebooku uczniowie, którzy nawołują do wsparcia akcji nauczycieli. Jak wyjaśnili, "nasz pierwszy cel to demonstracja solidarności z nauczycielami". Zwołują się na protest "Strajk Uczniowski" we wtorek o godz. 12 przed siedzibą resortu edukacji.

Informacja na Facebooku o strajku organizowanym przez uczniów cieszy się rosnącą popularnością. Już kilkanaście tysięcy osób zadeklarowało udział w planowanej na wtorek w godzinach 12-16 demonstracji przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

 

Inicjatorzy akcji przekonują, że "mają dość skostniałego systemu edukacji".  

 

"Przestajemy narzekać i bierzemy sprawy w swoje ręce. Tworzymy organizację, która doprowadzi do gruntownej reformy szkolnictwa w Polsce" - piszą na stronie wydarzenia.  

 

"Marzymy o szkołach, na które mamy realny wpływ"

 

"Nasz pierwszy cel to demonstracja solidarności z nauczycielami. Chcemy pokazać, że młodzież nie jest obojętna i że nie będziemy biernie przyglądać się temu, co dzieje się z naszymi szkołami" - przekonują.

 

I deklarują: "Marzymy o szkołach, na które mamy realny wpływ i chcemy współdecydować o tym, jak się uczymy. Społeczności szkolne powinni tworzyć ludzie wolni i równi".

 

 

 

Oprócz wsparcia nauczycieli organizatorzy akcji chcą również zwrócić uwagę na inne istotne ich zdaniem kwestie dotyczące polskiej oświaty. Domagają się m.in. szkoły wolnej od przemocy i lepszego przygotowania uczniów do wejścia na rynek pracy.

 

Do tej pory chęć wzięcia udziału w wydarzeniu zadeklarowało w internecie 18 tys. osób, a 111 tys. jest zainteresowanych.

 

Strajk nauczycieli

 

W poniedziałek o godz. 8 w całej Polsce rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Według danych ZNP, w strajku zamierza wziąć udział 79,7 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. 

 

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć poinformował w poniedziałek, że z danych zebranych przez kuratoria do godz. 12 wynika, iż do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek. 

 

ZOBACZ TEŻ - "Lepszy zły kurator niż prokurator" - apel do nauczycieli, by zadbali o bezpieczeństwo uczniów

 

 

 

ZOBACZ TEŻ - Nauczyciele zakończyli głodówkę w krakowskim kuratorium. Po 11 dniach

 

dk/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie