Strajk nauczycieli. Kuria w Gliwicach do katechetów: najpierw Ewangelia, później rzeczy materialne

Polska
Strajk nauczycieli. Kuria w Gliwicach do katechetów: najpierw Ewangelia, później rzeczy materialne
Polsat News

"Katecheci realizują szczególną misję wobec Kościoła. Na pierwszym miejscu muszą stawiać Ewangelię, a nie rzeczy materialne" - napisał ks. Tadeusz Hryhorowicz z kurii w Gliwicach w kontekście możliwego strajku nauczycieli. Kilka dni temu ks. Tomasz Lelito z diecezji w Tarnowie wskazał, że statut katechety nie przewiduje angażowania się w działalność związków zawodowych. Episkopat na razie milczy.

Ogólnopolski strajk nauczycieli, organizowany przez ZNP, może zacząć się już 8 kwietnia. Nie wiadomo, czy przystąpią do niego katecheci. 

 

Według danych ministerstwa edukacji narodowej w 2017 r., w Polsce było  było 30 043 nauczycieli religii różnych wyznań. Nie wiadomo, ilu wsród nich  było katechetów świeckich, a ilu duchownych.

 

Z danych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z roku szkolnego 2014/15 wynika, że w polskich szkołach uczyło wówczas 14344 katolickich katechetów świeckich, 8381 księży diecezjalnych, 1989 zakonnic i 799 zakonników – w sumie 25 513 osób. "Niekatolickich" katechetów byłoby w Polsce wtedy 5171.

 

Kilka dni temu o to, aby katecheci nie przystąpili do strajku zaapelował ks. Tomasz Lelito, dyrektor  Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ktory przypomniał, że "statut katechety nie przewiduje angażowania się w działalność związków zawodowych oraz że katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa".

 

"Nauczyciele religii nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności, a zarazem mogłyby wystawić na szwank dobre imię Kościoła" - oświadczył.

 

Misja wobec Kościoła 

 

W podobnym tonie zwrócił się teraz do katechetów ks. Tadeusz Hryhorowicz z Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, ktory zaznaczył, że "katecheci wypełniają swą misję względem Kościoła, a więc na pierwszym miejscu muszą stawiać Ewangelię, a nie rzeczy materialne". 

 

Katecheci w Polsce swój zawód wykonują na podstawie misji kanonicznej - uprawnienia wydanego przez  Ordynariusza miejsca. Ubiega się o nie osoba, która spełnia konkretne wymogi co do realizacji nauczającego zadania Kościoła.

 

Konferencja Episkopatu Polski do tej pory nie podała oficjalnego stanowiska w sprawie udziału duchownych  oraz świeckich katechetów w proteście.

rob/dro/ Gazeta Wyborcza, wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie