Neumann: najlepszą formą protestu jest poparcie wniosku o wotum nieufności dla Ardanowskiego

Polska

- Problemy w rolnictwie są potężne. Najpierw minister Krzysztof Jurgiel a teraz Jan Krzysztof Ardanowski zrobili dużo, aby na wsi wzbudzić niepokój. Najlepszą formą protestu jest poparcie wniosku o wotum nieufności dla ministra rolnictwa - powiedział w programie "Graffiti" Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej.

Rolnicy z AgroUnii gromadzą się na stołecznym Placu Zawiszy. W miejscu legalnej manifestacji, która ma liczyć według zapowiedzi dwa tysiące osób, jest policja, która od godz. 8 zablokuje ruch na placu. W połowie marca nielegalny protest doprowadził do chaosu komunikacyjnego w mieście. Około godz. 13 uczestnicy przejdą z pl. Zawiszy na rondo Dmowskiego.

 

"Blokowanie Warszawy jest uciążliwe"

 

- Wysypywanie owoców czy warzyw mi się nie podoba. Żywności nie powinno się marnować. Są różne inne formy protestu. Samo blokowanie Warszawy jest uciążliwe - ocenił w Polsat News Neumann odnosząc się do zapowiedzianych protestów w stolicy. 

 

- Mamy plagę ASF, problemy z mięsem wołowym, natomiast ceny na produkty rolne nie są zabójczo wygórowane. To co się zbiera na wsi to się zbiera od trzech lat. To bunt na wsi. PiS jest zakładnikiem obietnic z kampanii wyborczej - mówił. - Matematycznie wielu ministrów PiS się obroniło przy wotum nieufności, a potem zostali odwołani w innym terminie. - przypomniał gość Piotra Witwickiego. 

 

"Ten rząd zepsuł opinię o polskiej żywności"

 

Zdaniem przewodniczącego klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, w wielu sklepach można znaleźć polską żywność, która - jak wskazał - "zawsze była zdrowa, ekologiczna, bezpieczna". - Trochę to zepsuł ten rząd - podkreślił w "Graffiti". 

 

Piotr Witwicki pytał swojego gościa czy popiera protest nauczycieli. We wtorek po ponad 3 godzinach zakończyła się druga tura rozmów strony rządowej i związkowej ws. podwyżek. Według wicepremier Beaty Szydło nowe propozycje związkowców niewiele odbiegają od poprzednich i kosztowałyby budżet 12 mld zł. Mediacje mają zostać wznowione w środę o 13:00. Według szefa ZNP Sławomira Broniarza decyzji o zawieszeniu strajku nauczycieli na razie nie będzie.

 

"Postulaty nauczycieli powinny zostać zrealizowane"

 

- Postulaty nauczycieli powinny zostać zrealizowane. Jak prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki są w stanie lekką ręką wydać 40 mld zł, to dla nauczycieli pieniądze powinny się znaleźć - wskazał Neumann. Powtórzył także deklaracje Grzegorza Schetyny, który mówił, że pod dojściu Platformy Obywatelskiej "pieniądze dla nauczycieli się znajdą". 

 

Prowadzący pytał czy według Neumanna strajk w czasie egzaminów to dobry pomysł. - Minister edukacji Anna Zalewska marzyłaby o tym, żeby nauczyciele strajkowali w wakacje, ale to nie zadziała i nauczyciele to wiedzą. To czy związkowcy zdecydują się na strajk w czasie egzaminów należy do ich decyzji. Nie demonizowałbym jednak przewodniczącego Sławomira Broniarza ani Związku Nauczycielstwa Polskiego - mówił gość "Graffiti".

 

"Rząd najgorszy w ostatnich 30 latach"

 

Odnosząc się do planowanej rekonstrukcji rządu Neumann ocenił, że "nie tylko minister finansów Teresa Czerwińska pożegna się z rządem". - Słyszymy o "akcji ewakuacja", którą zapodał Kaczyński paru polskim ministrom. Ten rząd jest najgorszy w ostatnich 30 latach i w całości należy go odwołać - dodał. 

 

We wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek oświadczyła, że rekonstrukcja rządu nastąpi "jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego". Zaznaczyła jednak, że konkretny termin nie jest jej znany. Wybory do PE odbędą się 26 maja.

 

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie