Gardias o rozmowach nauczycieli z rządem: między stronami jest różnica około 9 mld zł

Polska

- Negocjacje są wyjątkowe, przebiegają w atmosferze spokoju. Panuje bardzo duża kultura wypowiedzi - powiedziała w programie "Polityka na Ostro" Dorota Gardias, która poprowadzi mediacje nauczycieli z rządem. Szefowa Forum Związków Zawodowych wyraziła nadzieję, że obie strony zbliżą się i w końcu osiągną konsensus.

Gardias zaznaczyła, że skoro wtorkowe rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" będą kontynuowane, to naturalną rzeczą jest, że pojawia się nadzieja, iż rząd przyjdzie w środę z nową propozycją. Tak wyglądają negocjacje. Strony muszą się zbliżyć - powiedziała. 

 

Odniosła się również do nowej propozycji związkowców, którzy zaproponowali rozwiązania kosztujące budżet 12 mld zł. Wcześniej domagali się 1000 zł podwyżki, co wraz z innym postulatami kosztowałoby budżet 15 mld. zł.  

  

- W popołudniowych rozmowach strona związkowa przygotowała nową propozycję, mniejszą o ok. 3 mld zł. Strona rządowa położyła na stole około 1,3 mld zł. Między stronami jest obecnie 9 mld różnicy - oceniła Gardias w rozmowie z Grzegorzem Jankowskim. 

 

We wtorek storna rządowa i nauczyciele dwukrotnie zasiadali do negocjacji. Mimo to porozumienia nie osiągnięto. Rozmowy mają być kontynuowane w środę o 13:00.

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

 

Stronę związkową reprezentują m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz, szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa oraz szef OPZZ Jan Guz.

maw/ ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie