Wrotnowska-Gmyz p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego. Kandydowała do rady Warszawy z list PiS

Kultura
Wrotnowska-Gmyz p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego. Kandydowała do rady Warszawy z list PiS
MKiDN

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie. Według resortu kultury, ta nominacja ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji". Wrotnowska-Gmyz kandydowała do rady Warszawy z listy PiS, ale się nie dostała.

W poniedziałek z funkcji p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego została odwołana Dorota Głowacka. Obowiązki dyrektora pełniła od 1 stycznia.

 

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Panią Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego" - napisano na stronie resortu.

 

Wskazano, że powołanie Wrotnowskiej-Gmyz na p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji".

 

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz jest z wykształcenia teatrologiem. Pracowała jako kustosz w Dziale Dokumentacji Teatralnej Związku Artystów Scen Polskich, a następnie w powstałym w 2003 r. Instytucie Teatralnym, gdzie zajmowała się promocją. Od 2008 r. pracowała w Narodowym Centrum Kultury - początkowo jako koordynator projektów, od 2011 r. jako p.o. kierownika i zastępca kierownika Działu Programowego, a od 2012 r. jako kierownik Działu Edukacji Kulturalnej, w ramach którego koordynowała m.in. prace Kordegardy - Galerii Narodowego Centrum Kultury. Do 31 marca 2019 r. była zastępcą dyrektora NCK ds. projektów edukacyjnych.

 

W wyborach samorządowych w 2018 r. kandydowała do Rady Warszawy z listy PiS na Mokotowie, jednak nie uzyskała mandatu. 

 

MKiDN przypomniało, że zgodnie z obowiązującą ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego może ogłosić ponowny konkurs na kandydata na dyrektora instytucji lub powołać dyrektora po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych oraz związków i stowarzyszeń twórczych. Minister jako organizator instytucji kultury może również powołać pełniącego obowiązki dyrektora na okres nie dłuższy niż 1 rok. Może też wybrać zarządzającego instytucją kultury w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

 

"Nie rozumiemy, dlaczego nie uzyskała rekomendacji"

 

W październiku 2018 r. rozpisano konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego; powodem była kończąca się 31 grudnia 2018 r. kadencja dotychczasowej dyrektor Instytutu Doroty Buchwald. Do konkursu stanęła m.in. Buchwald, jednak komisja konkursowa nie wybrała żadnego kandydata.

 

Gesty poparcia wobec poprzedniej dyrektor Instytutu szeroko wyrażało środowisko teatralne. Do wyników konkursu odniosła się m.in. redakcja gazety teatralnej "Didaskalia", wystosowując list otwarty ws. Instytutu. "Nie rozumiemy, dlaczego kandydatura Doroty Buchwald nie uzyskała rekomendacji Komisji Konkursowej. Decyzja ta głęboko nas zdumiewa" - napisano w liście.

 

Głos zabrali też członkowie komisji konkursowej - prezes Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski i Przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich Maksymilian Rogacki. We wspólnym oświadczeniu napisali, że najlepszy program zaprezentowała - ich zdaniem - dyrektor Buchwald, zdania tego jednak nie podzielili pozostali członkowie komisji. Rozstrzygnięcie w drodze głosowania eliminowałoby z konkursu Buchwald, dlatego komisja zdecydowała się na kompromis i oświadczenie, że "żadna z przedłożonych ofert nie uzyskała rekomendacji".

 

Środowisko wsparło Buchwald

 

Do wyników konkursu odniósł się także prof. Akademii Teatralnej Lech Śliwonik, również członek komisji konkursowej, który napisał, że "nie poparł żadnej zgłoszonej koncepcji, ponieważ bardzo dokładnie je przeczytał i rozmawiał z każdym kandydatem".

 

- W żadnym przypadku nie mogę powiedzieć: to jest program, którego realizacja przez tę osobę zagwarantuje trwanie, naprawę błędów i rozwój Instytutu w nadchodzących 5 latach. Skorzystałem ze swojego prawa. Środowisko wzięło udział w referendum w sprawie osoby; ja - w konkursie na program - podkreślił.

 

Wcześniej poparcie dla Buchwald zadeklarowało wiele teatrów, w tym m.in. Powszechny w Warszawie, Współczesny w Szczecinie, Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, dyrekcja Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, zespół Nowego Teatru w Warszawie oraz zespół TR Warszawa.

 

Część środowiska teatralnego wsparło Buchwald już w lipcu, w liście do ministerstwa kultury. Podpisali się pod nim m.in. Magdalena Cielecka, Jan Englert, Maja Komorowska, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Cezary Harasimowicz, Krystyna Janda i Wawrzyniec Kostrzewski.

 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Ma m.in. największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. 

 

 

bas/dro/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie