Księża z zarzutami ws. pożaru wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim

Polska
Księża z zarzutami ws. pożaru wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim
Polsat News

Obecnemu i poprzedniemu proboszczowi parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym pożaru wieży zabytkowej katedry, do którego doszło w lipcu 2017 r. - poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Roman Witkowski.

- Zbigniew S. i Zbigniew K. usłyszeli zarzuty sprowadzenia zagrożenia w postaci pożaru dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia wielkich rozmiarów poprzez niewykonywanie ciążących na nich obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Są one zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia - powiedział Witkowski.

 

Rzecznik dodał, że obaj księża podczas przesłuchania w charakterze podejrzanych nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów i odmówili składania wyjaśnień.

 

"Przyczyną pożaru zwarcie w instalacji elektrycznej"

 

W przypadku Zbigniewa S. zarzut dotyczy okresu od sierpnia 2007 do lipca 2012 r., kiedy był proboszczem parafii katedralnej w Gorzowie. Natomiast zarzut wobec obecnego proboszcza - Zbigniewa K., dotyczy okresu od lipca 2012 do lipca 2017 r.

 

- Z opinii biegłych wynika, że przyczyną pożaru w katedralnej wieży było zwarcie w instalacji elektrycznej. Z kolei cały obiekt miał nie być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji, co jest obowiązkiem jego zarządcy, w tym przypadku proboszcza. Księża usłyszeli zarzut z art. 164 & 1 Kodeksu karnego powiązany z wynikającymi z naruszeń prawa budowlanego - wyjaśnił Witkowski.

 

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r., w trakcie obchodów 760-lecia lokacji miasta. W godzinach popołudniowych na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go dopiero następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

 

Krótko po pożarze śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

 

Trwa remont

 

Od wielu miesięcy katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie wnętrza i murów całej świątyni. Całkowity koszt prac jest szacowany na ok. 20 mln zł.

 

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

 

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie