Rząd przekaże ponad 3,3 mln zł na remont gorzowskiej katedry

Polska
Rząd przekaże ponad 3,3 mln zł na remont gorzowskiej katedry
Wiki Commons/Stiopa/CC BY-SA 4.0

Diecezja zielonogórsko-gorzowska otrzyma w tym roku z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na remont wieży gorzowskiej katedry uszkodzonej podczas lipcowego pożaru. O przyznaniu środków poinformowała w piątek w Gorzowie Wlkp. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- Decyzją premier Beaty Szydło z rezerwy ogólnej budżetu państwa na remont spalonej wieży katedralnej zostały przeznaczone środki w wysokości 3 mln 360 tys. zł i te pieniądze przez budżet pana wojewody zostaną przekazane na odbudowę wieży katedralnej - powiedziała na popołudniowej konferencji prasowej przed katedrą w Gorzowie minister Rafalska.

 

Minister przypomniała, że pomoc w odbudowie katedry premier zapowiedziała jeszcze, kiedy katedralna wieża płonęła.

 

- Pani premier po moim telefonie złożyła wtedy deklarację, z której dzisiaj się wywiązujemy. Są pieniądze, pieniądze jeszcze w tym roku, na szybką odbudowę - dodała Rafalska.

 

Radosna informacja

 

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że informacja o przyznaniu środków dotarła do niego w piątek.

 

- Dokładnie jest to zarządzenie nr 103 podpisane 7 września przez panią premier Beatę Szydło, zwiększające środki w budżecie wojewody lubuskiego, o kwotę, o której pani minister wspomniała, 3 mln 360 tys. zł na renowację wieży i renowację organów katedry. Myślę, że informacja ogromnie radosna dla gorzowian, ale i dla całej diecezji, bo przecież mówimy o matce kościołów diecezji - dodał Dajczak.

 

Wojewoda wyraził nadzieję, że za rok katedra będzie otwarta w takiej "świetności", w jakiej była przed pożarem.

 

- Eksperci zakończyli swoją pracę, to jest bardzo ważne, bo ta ekspertyza była potrzebna. W tej chwili została wybrana już firma, to jest firma z Wrocławia, która przygotowuje projekt techniczny. On powinien być gotowy do połowy października, także te prace, konkretne prace budowlane w październiku powinny się rozpocząć - mówił wojewoda.

 

Jeszcze 7 mln

 

Jak poinformował w piątek rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, wstępnie koszty remontu wieży gorzowskiej katedry oszacowano na 10-12 mln zł. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry.

 

- Pieniądze przyznane z rezerwy ogólnej budżetu państwa zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze do zasadniczej części remontu wieży, m.in. na wykonanie rusztowań i ściągnięcie kopuły. Ponadto pomogą wyremontować katedralne organy - powiedział ks. Sapieha.

 

Dodał, że z wnioskiem o przyznanie w tym roku środków w tej wysokości, za pośrednictwem wojewody, zwrócił się do premier biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

 

Ocalały organy

 

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

 

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

 

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie