Biskup sosnowiecki ogłosił zbiórkę na odbudowę katedry w Gorzowie Wlkp.

Polska

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak ogłosił zbiórkę pieniężną we wszystkich parafiach swej diecezji na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Podobny los przed trzema laty spotkał sosnowiecką katedrę, gdzie niemal w całości spłonęła więźba dachowa. Wówczas w tamtejszej świątyni uszkodzone zostały również wartościowe malowidła ścienne.

"My dobrze znamy ból wywołany nieszczęściem jakim jest pożar (...). Zachowujemy we wdzięcznej, modlitewnej pamięci, że w tej dramatycznej chwili z natychmiastową pomocą przyszło nam wiele Kościołów lokalnych z kraju i zagranicy, instytucji publicznych, firm i osób prywatnych, które ofiarowały na odbudowę naszej katedry »wdowi grosz« - napisał bp Kaszak w komunikacie umieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej diecezji.


"Mając na uwadze powyższe, tym bardziej nie możemy pozostać obojętni na dramat, który dotknął diecezję zielonogórsko-gorzowską. Chcemy przyjść możliwie jak najszybciej z pomocą naszym siostrom i braciom z zachodu Polski" - zaznaczył hierarcha.

 

"Czas na solidarną pomoc ludzi dobrej woli"


Odnosząc się do pożaru w gorzowskiej katedrze biskup podkreślił, że "dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji wielu zastępów strażaków udało się uratować świątynię, a przede wszystkim konstrukcję wieży". "Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli" - dodał.


Bp Kaszak zaapelował więc do wiernych z diecezji sosnowieckiej o "dar serca w postaci pieniężnej pomocy na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim". "Ufam, że wieża katedry w Gorzowie, która podobnie jak nasza katedra w Sosnowcu została wzniesiona ku czci Matki Bożej Wniebowziętej odzyska równie szybko swój blask" - zaznaczył biskup.


Pismo ma zostać odczytane wiernym w najbliższą niedzielę, a sama zbiórka ma zostać zorganizowana tydzień później - 16 lipca.

 

Katedra uznawana za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego


Pożar wieży gorzowskiej katedry wybuchł w sobotnie popołudnie. W niedzielę został on dogaszony, jednak strażacy wciąż pracują na miejscu. Jak informowali w poniedziałek przedstawiciele służb, została już zdjęta iglica, najwyższa kopuła oraz wyciągnięty dzwon, który znajdował się u szczytu wieży.


Jeszcze wcześniej, z zewnątrz, widać było, że zniszczona została tarcza zegara, uszkodzona miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem.


Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie