Nieoficjalnie: prezes PiS przedstawi kolejną propozycję do tzw. piątki Kaczyńskiego

Polska
Nieoficjalnie: prezes PiS przedstawi kolejną propozycję do tzw. piątki Kaczyńskiego
Polsat News

Podczas sobotniej konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku prezes Jarosław Kaczyński ma przedstawić kolejną propozycję programową partii rządzącej - wynika z nieoficjalnych informacji mediów. 

Konwencja regionalna ugrupowania rozpocznie się o 11:00 na dziedzińcu Fahrenheita Politechniki Gdańskiej. 

 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w partii, podczas konwencji lider ugrupowania rozszerzy tzw. piątkę PiS o kolejną propozycję programową dotyczącą "bardzo ważnego tematu". Politycy PiS, z którymi rozmawiała PAP nie chcieli podać szczegółów tej propozycji.

 

- Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że jest to ważny temat dla społeczeństwa, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że należy go podjąć - mówił jeden z działaczy PiS.

 

Podczas konwencji poza Kaczyńskim głos zabiorą też premier Mateusz Morawiecki oraz liderka pomorskiej listy kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga.

 

PiS pełną listę kandydatów z tego okręgu zaprezentowało przed tygodniem. Poza Fotygą na liście znaleźli się: wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz b. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Sikora. Na czwartym miejscu listy jest poseł Piotr Muller, a na piątym senator Antoni Szymański. Kolejne miejsca na liście zajmują Arleta Kurzelewska, Danuta Białooka-Kostenecka, Karol Rabenda z Porozumienia oraz Patryk Demski. Pomorską listę PiS zamyka wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.

 

12 punktów Europejskiej Deklaracji Programowej

 

Sobotnia konwencja w Gdańsku będzie kolejną z cyklu konwencji regionalnych partii w czasie trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. PiS zainaugurował ją spotkaniem w Jasionce pod Rzeszowem, które odbyło się na początku marca. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

 

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans. W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.

 

Pod koniec lutego prezes Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. nową piątkę PiS. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

 

WIDEO: "Premier w wielu sprawach stosuje kłamstwo". Grupiński o braku zaufania do programu "piątka PiS"

 

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie