CBA sprawdza Urząd Miejski w Chorzowie

Polska
CBA sprawdza Urząd Miejski w Chorzowie
CBA/ zdj. ilustracyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę w chorzowskim urzędzie miasta - sprawdza zgodność z prawem zbycia nieruchomości miejskiej w formie zamiany jej na budynek ratusza oraz jego remonty, gdy był jeszcze prywatnym budynkiem - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że kontrola w Chorzowie trwa i prowadzą ją funkcjonariusze z departamentu postępowań kontrolnych katowickiej delegatury CBA.

 

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Karolina Skórka powiedziała, że w urzędzie trwają różne kontrole, ale nie chciała sprecyzować czego one dotyczą. Pytana, czy urząd w ramach własnych działań nie wykrył nieprawidłowości, o których zawiadomił CBA, odparła, iż nie słyszała w UM o takim przypadku.

 

Według informacji PAP, rozpoczęta kilka tygodni temu kontrola obejmie prawidłowość procedur przekazania nieruchomości w rejonie ulicy Targowej, które miasto oddało spółkom deweloperskim w zamian za zabytkowy b. chorzowski ratusz.

 

Agenci CBA zbadają też, czy zgodnie z prawem dotowano remont zabytkowego budynku, gdy był jeszcze w prywatnych rękach. Kontrola będzie też dotyczyła samej transakcji przejęcia budynku przez samorząd i zasad zarządzania tą nieruchomością.

 

Kontrolerzy sprawdzą zgodność z prawem przekazania działek przy Targowej, obecnie należących do spółek zajmujących się głównie usługami deweloperskimi, chociaż działki te nie są przeznaczone pod budowę mieszkań. W planie zagospodarowania zapisano, że mogą być one przeznaczone na usługi, cele wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe.

 

Agenci CBA przyjrzą się również samej transakcji uzyskania przez miasto zabytkowego budynku b. ratusza w zamian za działki. Przeanalizują też prawidłowość dotowania remontu zabytku, gdy b. ratusz był jeszcze własnością prywatną.

 

Kontrola ma zakończyć się na początku czerwca. Zgodnie z ustawą za zgodą szefa CBA może zostać w szczególnie ważnych przypadkach przedłużona maksymalnie do sześciu miesięcy

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze